Page 12 - hbkik
P. 12

Hogyan épül fel a szakmai oktatás?
Mi mindent kell tudnia egy jó szakembernek?
Először is  elméletben  kell ismernie azt a szakterületet, amelyen dolgozik, tudnia kell mérni, számolni, ter- vezni, ábrázolni, adminisztrálni, szakmájától függően kinek-kinek mást. Ismernie kell a különböző anyagok tulajdonságait, viselkedését, a gépek működését, amelyekkel dolgozik, és persze értenie kell a mestersége minden  gyakorlati  fogásához, folyamatához, haladnia kell a technikai újításokkal.
Ilyen sokféle ismeretet nehéz átadni az iskolában, ezért a szakemberek egy olyan rendszert dolgoztak ki, amelyben az elméleti tárgyak és a gyakorlati alapismeretek oktatása az iskolákban folyik, míg a gyakorlati tudást a diákok különböző cégeknél, vállalatoknál sajátíthatják el. Ezt a rendszert  duális képzésnek  nevez- ték el.
A duális képzésben tanuló diákok (vagyis mindenki, aki ma Magyarországon, államilag támogatott formában első, vagy második szakmáját szerzi) képzése gyakorlatias, a tanulók versenyképes tudást kapnak és köny- nyebben helyezkednek el.
Duális képzésben a diákok cégeknél helyezkedhetnek el, ahol szakképzési  munkaszerződést  kötnek. A mun- kaszerződés megkötése és a duális képzésben való részvétel mindkét fél számára sok előnnyel jár. A cégek megismerik a tanulókat és végzés után a legjobbakat maguknál is tarthatják, munkavállalóként alkalmazhat- ják. A diákok gyakorlatias tudást szereznek, „élőben” próbálhatják ki és fejleszthetik tudásukat, és szakmájuk megszerzése után sokszor nem is kell állást keresniük, hanem maradhatnak munkavállalóként ott, ahol a gyakorlatukat teljesítették.
A tanulók ráadásul a munkaszerződéssel a gyakorlati oktatásban töltött idejük alatt havi rendszeres juttatást, valamint munkaruhát, védőfelszerelést, tisztálkodási eszközöket, étkezési (és esetenként utazási) hozzájáru- lást kapnak, ott töltött idejük biztosítási jogviszonynak számít (azaz betegség esetén táppénz jár nekik és ez az idő később a nyugdíjukba is beleszámít majd), és felelősségbiztosítást is kötnek rájuk.
 Első és második szakképesítésed  megszerzését az állam finanszírozza. A nappali oktatásban való részvétel korhatára 25 év. Ha már van egy állam által elismert szakképesítésed, kizárólag esti, vagy levelező munka- rendben vehetsz részt az oktatásban.
     10
   

























































































   10   11   12   13   14