Page 71 - hbkik
P. 71

Szociális ágazat
Az ágazat a gyermekjóléti alapellátáshoz – beleértve a bölcsődei ellátást is –, a gyermekvédelmi szakellátáshoz, a javítóintézeti ellátáshoz és a szociális
ellátáshoz tartozó szolgáltatásokat foglalja magába.
A képzések a társadalomismereti, pedagógiai, pszichológiai, egészségügyi, szociális és gyermekvédelmi ismeretekre épülnek. Az ismeretek elsajátítása lehetővé teszi a három év alatti gyermekek testi és pszichés szükségleteinek kielégítését, nevelését, fejlődésének támogatását. A képzést követően a fiatal segítségre, támogatásra szoruló gyermekek, fiatalok, valamint az egészség- ügyi, mentális és/vagy szociális problémákkal, beilleszkedési nehézségekkel küzdő egyének, családok és közösségek szakszerű ellátását lesz képes meg- valósítani. Az ágazat részéről a problémákhoz, szükségletekhez igazodó szol- gáltatások biztosítása, a testi, szellemi és szociális jólét megteremtése a cél.
A képzés során a fiatalok megismerkednek az ápolás, gondozás, nevelés és esetkezelés eszközeivel, illetve módszereivel, a három év alatti kisgyermek személyes, szociális és kognitív kompetenciáinak, fejlődésének támogatá- sával. Elsajátítják az alkalmazásukhoz szükséges ismereteket, készségeket. A gyermekjóléti, gyermekvédelmi intézményekben – ideértve a nevelőszülői hálózatokat is –, javítóintézetekben, valamint a szociális intézményekben eltöltött gyakorlatokon betekintést nyernek a működésbe, megismerik az összetett ellátórendszer sajátosságait, az ellátottakkal kapcsolatos szakmai tevékenységek általános és speciális elemeit.
A tanulók fejlődése, felnőtté válása során növekszik önismeretük, önma- gukkal és másokkal szembeni felelősségtudatuk. Fejlődik empatikus és kap- csolatteremtő készségük, valamint alkalmassá és képessé válnak a szakmai innovációra, a társadalmi szerepvállalásra, a folyamatos megújulásra és fejlődésre. Képessé válnak a segítségnyújtásra, szükség esetén folyamatos támasz biztosítására és az ágazatot jellemző értékek – az emberi jogok és gyermeki jogok –, a humánum, az embertársunk irányába tanúsított tisztelet és elfogadás – képviseletére.
Választható képzések 5 éves technikumi képzésben
XXKisgyermekgondozó, -nevelő
XXSzociális és gyermekvédelmi szakasszisztens XXSzociális és rehabilitációs szakgondozó
Választható képzések 3 éves szakképző iskolai képzésben
XXGyermek- és ifjúsági felügyelő XXSzociális ápoló és gondozó
Érettségi végzettséghez kötött képzések
XXSzociális és mentálhigiénés szakgondozó
Szociális ágazatot indító iskolák Hajdú-Bihar megyében
XXBSZC Bessenyei György Technikum (Berettyóújfalu)
XXBSZC Bocskai István Szakképző Iskola és Kollégium (Biharkeresztes) XXBSZC Csiha Győző Technikum és Szakképző Iskola (Hajdúnánás)
XXBSZC Karacs Ferenc Gimnázium, Technikum és Szakképző Iskola (Püs-
pökladány)
XXBSZC Szilágyi Dániel Szakképző Iskola (Hajdúhadház)
XXBSZC Veress Ferenc Szakképző Iskola (Hajdúböszörmény)
XXDiószegi Sámuel Baptista Technikum és Szakképző Iskola (Debrecen) XXDSZC Irinyi János Technikum (Debrecen)
XXKölcsey Ferenc Baptista Általános Iskola, Gimnázium, Technikum, Szak-
képző Iskola és Kollégium (Nyíradony)
XXSzent Bazil Görögkatolikus Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium, Techni-
kum, Szakképző Iskola, Készségfejlesztő Iskola és Kollégium (Debrecen) XXSzent Bazil Görögkatolikus Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium, Techni- kum, Szakképző Iskola, Készségfejlesztő Iskola és Kollégium (Hajdúdo-
rog)
XXSzent László Görögkatolikus Gimnázium és Technikum (Debrecen)
Hajdú-Bihar megyében a szociális ágazaton belül a következő szakmákat ta- nulhatod:
                tartalomjegyzék
69
  




































































   69   70   71   72   73