A sztrádán tíz perc lesz a BMW-gyár

2019.12.12 | Hírek

Eredményes évet zárt a Hajdú-Bihar Megyei Kereskedelmi és Iparkamara Hajdúböszörményi Szervezete.

„Egy éve új otthona van a hajdúböszörményi vállalkozóknak, akkor avattuk fel ugyanis a Kamara területi szervezetének új irodáját. Úgy tűnik, a tagjaink valóban második otthonukként tekintenek erre a helyre, hiszen egyre növekvő számban keresik fel segítségkérés szándékával az irodánkat” – erről Kathiné Juhász Ildikó, a Kamara Hajdúböszörményi Területi Szervezetének elnöke beszélt az évzáró vállalkozói találkozójukon.

„Belakták” az irodát

„A helyi vállalkozók segítése érdekében igyekszünk minden olyan fórumot megragadni, ami a segítségükre lehet; így például bevontuk őket a Modern Vállalkozások Programjába, valamint az év során vállalkozói roadshow-val vártuk az érdeklődőket. A hozzánk beérkező szakmai észrevételeket továbbítjuk a megyei vagy akár az országos kamarának, így a böszörményi vállalkozók véleménye is megjelenik – például – a rendeletalkotásban. Aktívan részt veszünk a pályaorientáció, a pályaválasztás folyamatában, együttműködve képzőszervekkel és vállalkozásokkal egyaránt.”

Értéklánchoz tartozni

Miklóssy Ferenc, a HBKIK elnöke elégedetten szólt arról, hogy idén olyan patinás helyi nagyvállalat is a Kamara tagja lett, mint például a Tungsram. Ezek a nagy cégek vállalkoztak arra, hogy helyi kkv-kat felkészítsenek és az ő „szárnyaik alatt” a kisebb vállalkozók is a globális értéklánc részeseivé válhassanak. – Ez a mentorszerep nélkülözhetetlen ahhoz, hogy az a rengeteg pénz, amit Magyarország innovációra, kutatás-fejlesztésre költ, végre az eredményekben is megmutatkozzon. Jelentősen nőttek a jövedelmek, de nem dőlhetünk hátra, hiszen az előttünk álló időszakra a világgazdaság lassulását jelzik az elemzők. Erre úgy tudunk felkészülni, hogy például a kormány nem vár az EU-támogatásokra, hanem nemzeti forrásból megelőlegezi a kifizetéseket. Ugyanakkor óriási technológiai növekedésre van szükség, ezért az uniós pénzek jelentős részét korszerű termelő berendezések vásárlására és oktatásra kell fordítani – fogalmazott a megyei elnök.

A térség nagy esélye

Póser Zoltán, a HBKIK alelnöke, és az EDC Debrecen Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója úgy vélte, hogy a debreceni gazdaság „dübörgésének” a böszörményi vállalkozók is nyertesei lehetnek, hiszen autópályán tíz perc alatt érhetik majd el a most épülő BMW-gyárat. Mint mondta, egy ekkora multi ha beszállítókban, munkaerőben és bármiféle partnerségben gondolkodik, az mintegy kétszáz kilométer sugarú kört jelent, a böszörményi ember tehát egyáltalán nem esélytelenebb ebben a versenyben, mint mondjuk egy nyíregyházi lakos. „Debrecen tartósan nem lehet sikeres a környezete felemelkedése nélkül, ezért kötöttünk együttműködési megállapodást az Önök városával is a közös gondolkodásra és cselekvésre. Ennek részeként egyes, Debrecenben „kopogtató” befektetőknek Hajdúböszörményt is ajánljuk, mint befektetési helyszínt. Ennek a partnerségnek jó alapot ad a böszörményi gazdaság folyamatos növekedése” – mondta a szakember, hozzátéve, hogy noha a nagy számú mérnök és informatikus nem feltétlenül az agglomerációból fog kikerülni, a BMW minden olyan tevékenységet (az üzemorvostól a vagyonőrön át a menzáig) kiszervez külsős cégekhez, ami nem kötődik szorosan az autógyártáshoz. De már az építkezés idején is mintegy 3-4 ezer ember dolgozik majd a területen, akiket ugyancsak ki kell szolgálni valakinek.

Emelkedett pillanatok

A szakmai programot követően Jánosi Imre, a HBKIK területi szervezetének volt elnöke avatta fel a Kamara múltját és jelenét bemutató tablókiállítást, majd pedig Dr. Szilágyi Péter, a HBKIK kereskedelmi tagozatának alelnöke adta át az „Év üzlete 2019” díjat a nyertesnek. A hagyományteremtő szándékkal létrehozott elismerést idén az Anro Épületdíszítés Kft. nyerte, melynek ügyvezető igazgatója, Orbán Anett vette át az oklevelet és a kisplasztika díjat.

Petneházi Attila

Fotók: Nagy László

Share This