Az ITM szakmai véleménye a gyakorlati oktatás megvalósításáról, pénzügyi „hátteréről”

2020.04.07 | Hírek, Szakképzés

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) szakmai véleményét kérte a tanulói juttatások kifizetésével, illetve az alapnormatíva és a kiegészítő csökkentő tételek elszámolhatóságával kapcsolatban, melyre az alábbi választ kapta.

„Álláspontunk szerint a tanulói juttatás fizetésével kapcsolatban a következőkre figyelemmel kell eljárni. A szakképzésről szóló 2011. évi CLXXXVII. törvény (a továbbiakban: Szt.) 63-64. §-ai szerint a tanulószerződés alapján a gyakorlati képzést szervező szervezet pénzbeli juttatást teljesít a tanuló részére. A tanulót az Szt. alapján megillető pénzbeli juttatás összegét, kifizetésének időpontját a tanulószerződés tartalmazza. Ezen kívül a tanulószerződés ezirányú módosítása hiányában a tanulót továbbra is megilletik továbbá a gyakorlati képzést szervező szervezet által a tanuló számára – a jogszabály alapján járó juttatásokon és kedvezményeken felül a tanulószerződésben már rögzített – az Szt. 68. § (2) bekezdése alapján biztosított egyéb juttatások és kedvezmények.

Tanulószerződés felmondásával kapcsolatban – szakmai álláspontunk szerint – a tevékenységüket beszüntető vállalkozások a hivatkozott jogszabályhelyek alapján valóban nem jogosultak a tanulószerződés egyoldalú megszüntetésére, ellenben számukra is nyitva áll a tanulószerződés közös megegyezéssel történő megszüntetésének lehetősége az Szt. 49. § (1) bekezdés e) pontja alapján.

A szakképzési hozzájárulás teljesítése, duális gyakorlati képzés végzése esetén csökkentő tétel igénybe vételével kapcsolatos szakmai álláspontunk:

Elöljáróban véleményünk, hogy jogilag nem jelent összetartozó szabályozást a tanulói juttatás fizetése és ennek (a hozzájárulási csökkentő tételek érvényesítésén keresztül) a szakképzési hozzájárulás terhére történő kvázi „elszámolhatósága”.

Amennyiben a duális képzőhely a továbbiakban is megtartja a gyakorlatot a gyakorlati képzőhelyén, vagy ha a képzőhely a gyakorlati oktatást digitális munkarendben lebonyolítja, a szakképzési hozzájárulásról és a képzés fejlesztésének támogatásáról szóló törvény alapján gyakorlati képzés szervezésével teljesítő hozzájárulásra kötelezett gazdálkodó szervezet a törvényben meghatározott alap- és kiegészítő kötelezettség csökkentő tételeket továbbra is igénybe veheti.

Abban az esetben, ha a duális képzőhely nem tudja a gyakorlati képzést megtartani a fentiek szerint, és ezért az iskola átveszi a tanulót, hogy biztosítsa számára a gyakorlati oktatást, a gazdálkodó szervezetet természetszerűen – mivel ténylegesen nem ő végzi a gyakorlati képzését a tanulónak – az átvett időszakra nem illetik meg a gyakorlati képzésre való tekintettel a törvényben biztosított kötelezettség csökkentő tételek (szakképzési hozzájárulását nem gyakorlati képzés végzésével teljesíti).

Amennyiben az iskola és a gyakorlati képző közösen a gyakorlat elhalasztásáról dönt, és a tanuló gazdálkodó szervezetnél folytatott felfüggesztett gyakorlati képzése a tárgyévben pótolható a gazdálkodó szervezetnél, a szakképzési hozzájárulási kötelezettséget csökkentő tételek a tényleges gyakorlati képzés időre vonatkozóan érvényesíthetőek.

A gazdálkodó szervezet esetében biztosított alap- és kiegészítő kötelezettség csökkentő tételek és a visszaigénylés vonatkozásában javasoljuk, hogy a tanuló gyakorlati képzésének felfüggesztése estében az ezen időszakra eső kötelezettség csökkentő tételeket, illetve visszaigénylési összeget a duális képző az éves bevallás keretén belül érvényesítse tekintettel arra, hogy a felfüggesztés időszakában tényleges gyakorlati képzést nem folytatott.

Konkrétan: azon hónap(ok)ban, amikor (kellett volna, de) nem folytatott gyakorlati képzést, e hónapra vonatkozóan ne számoljon el csökkentő tételt.

Azon hónap(ok)ban, amikor a gyakorlati képzés pótlása történik, e hónapra vonatkozóan csak a havi csökkentő tétel összegét számolja el, majd az éves bevallásában az addig havonta érvényesített csökkentő tételek összegéhez hozzáadja azon időszak havi csökkentő tételeit, amennyi gyakorlati képzési idő pótlásra került.

A havi gyakorlati képzési idő kötelezettségéhez képest tört idejű gyakorlati képzés esetén a havi csökkentő tétel arányosan érvényesíthető.

Kiemelendő ennek vonatkozásában, hogy amennyiben a gazdálkodó szervezet a gyakorlati képzés felfüggesztésének időszakára vonatkozóan havi előleg elszámolása keretében mégis érvényesíti (elszámolja) a kötelezettség csökkentő tételeket, és a gyakorlati képzést nem tudja pótolni, az éves bevallása során ezen időszakra vonatkozóan a törvény alapján visszafizetési kötelezettség fogja terhelni.”

ITM Határozat Szakképzési Digitális Munkarendről 2020.03.16.

 

Forrás: MKIK tájékoztatás alapján (20.04.03.)

Share This