Egyszeri adót vetnek ki a bankszektorra

2020.04.09 | Hírek, COVID-19

Egyszeri adót vetnek ki a pénzintézeti szektorra, az adó kulcsa az adóalap 50 milliárd forint feletti részének 0,19 százaléka, a költségvetésbe befolyó összeg 55 milliárd forint lesz, amelyet három egyenlő részben kell befizetni – jelentette be Varga Mihály pénzügyminiszter csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján.

A pénzügyminiszter hangsúlyozta, hogy a magyar bankrendszer szilárd, működése stabil, 2019 pedig az egyik legsikeresebb éve volt a Magyarországon működő pénzintézeteknek. Ez megfelelő alapot teremt ahhoz, hogy a mostani veszélyhelyzetben a bankszektor is részt vállaljon a rendkívüli terhekből.

A kötelezettséget a pénzintézeteknek külön bevallással kell majd teljesíteniük és június 10-ig, szeptember 10-ig, valamint december 10-ig kell befizetniük.

Varga Mihály kiemelte, hogy a bankrendszer a következő öt évben egyenlő mértékben levonva a bankadóból ezt az összeget visszakapja, tehát egyszeri előrehozott adóbefizetésről van szó.

A pénzügyminiszter felidézte, hogy az átalakított idei költségvetésben a kormány elsőként a 633 milliárd forintos járvány elleni védekezési alapot hozta létre, amely a védekezéshez szükséges forrásokat tartalmazza. Ez az alap nyújt fedezetet egyebek mellett a védőeszközök beszerzésére és az egészségügyi dolgozók 500 ezer forintos bérkiegészítésére is.

Ez egy felülről nyitott előirányzat, amely szükség esetén túlléphető, a kormány biztosítja azt az összeget, amelyre a betegek ellátásához és a járvány elleni védekezéshez szükség van – hangsúlyozta.

Annak érdekében, hogy az összeg folyamatosan rendelkezésre álljon, a védekezési alap mögé stabil, biztonságos és igazságos forrásokat kell rendelni. Ennek megfelelően többek között

  • a meglévő tartalékokból,
  • a pártok támogatásának 50 százalékából,
  • a multinacionális láncokat terhelő adóból
  • és a pénzintézetek befizetéséből áll össze az alap

– mondta Varga Mihály.

A bankszektor kötelezettségének teljesítéséhez szükséges jogszabály-módosítások elkészültek. A kormány elfogadta a koronavírus-járvány negatív költségvetési hatásainak mérséklése érdekében szükséges intézkedésekről szóló kormányrendeletet, és döntött arról is, hogy az államháztartás egyensúlyát javító különadóról és járadékról szóló törvény módosítására vonatkozó javaslatot benyújtja az Országgyűlésnek – ismertette a pénzügyminiszter.

Varga Mihály megköszönte a bankszektor konstruktív hozzáállását, ami szavai szerint azt mutatja, hogy a magyar pénzintézetekre nemcsak a jól teljesítő években lehet számítani, hanem akkor is, amikor összefogásra van szükség.

Négy szerep

A Magyar Bankszövetség elnöke egyeztetett a Pénzügyminisztériummal a bejelentett adóval kapcsolatban. Becsei András szerint a veszélyhelyzet alatt a bankszektornak négy szerepben kell helytállnia:

  1. Gondoskodunk az ország pénzügyi vérkeringéséről, stabilan és biztonságosan működtetjük a pénzforgalmat és a fizetési rendszereket. A bankfiókok továbbra is rendelkezésre állnak, de láthatóan több ügyfelünk számítógépről és mobiltelefonről az otthonuk biztonságából intézik bankügyeiket.
  2. Gondoskodunk ügyfeleink és több tízezer munkatársunk minél nagyobb biztonságáról, minden észszerű óvintézkedést megteszünk
  3. Fenntartjuk a hitelezést, hiszen fontos, hogy a pénzügyi vérkeringés mellett a gazdaság motorja is tovább működjön – ebben sokat segítenek a Kormányzat ezen a héten bejelentett gazdaság-védelmi és gazdaság ösztönzési programjai, melyeket a Magyar Nemzeti Bank szintén ezen a héten bejelentett jelentős intézkedései tovább erősítenek. Ezen programok jelentősen hozzájárulnak a veszélyhelyzet negatív hatásainak tompításához, és az azt követő gazdasági élénkítéshez.
  4. Szolidárisak vagyunk az egész társadalommal, így az évente százmilliárd forintos nagyságrendben befizetett egyéb adó és a 9 hónapos hitel moratórium mellett a most ránk szabott, Pénzügyminiszter úr által említett átmeneti terhet is befizetjük. A magyarországi bankszektor ezzel együtt is stabilan tud működni, melyre nagy szükség is van, hiszen néhány hónap múlva a gazdaság élénkítésében jelentős feladat fog ránk hárulni.

 

Forrás: vg.hu/MTI

Share This