Információk a tanulók gyakorlati oktatásának megvalósításáról

2020.04.21 | COVID-19, Hírek, Szakképzés

A tanulószerződéses tanulók gyakorlati képzése a JEF/29359/2020-ITM számú egyedi miniszteri határozat értelmében 2020. március 16-tól négyféleképpen valósulhat meg:

 

  • Duális képzőhelyen, hagyományos keretek között, a biztonsági intézkedések betartásával
  • Duális képzőhelyen digitális oktatás bevezetésével
  • Iskolai átvétellel
  • Halasztással

A Kereskedelmi és Iparkamarák folyamatosan mérik, hogy a duális képzőhelyek mely formában végzik a tanulók gyakorlati képzését. Az országos felmérés alapján a duális képzőhelyek 69%-a a digitális oktatást, 16%-a a hagyományos oktatást választotta, és kisebb részük átadta a gyakorlati oktatás lehetőségét az iskolának, illetve a halasztást mellett döntött. Megyénkben a képzőhelyek 82%-a már digitális formában végzi a képzést, hagyományos keretek között 5,6% tanul, halasztásról 10% döntött.

A digitális munkarendben lebonyolított gyakorlati képzés igazolásához ugyanazokat a dokumentumtípusokat (jelenléti ív, foglalkozási napló) kell a gyakorlat igazolására alkalmazni, mint a hagyományos módszer esetében. A kitöltésükre és a dokumentumok vezetésére vonatkozó alapelvek sem változnak a digitális módszertanra történő átállással. Ami módosul, az maga a tartalom, amivel kitöltik. A jelenléti ív kapcsán javasoljuk, hogy a képzők hozzanak létre egy új kategóriát: „digitális gyakorlat”.

A gyakorlat folytatásának módjáról az iskola és a gyakorlati képző minden esetben egyeztessen és közösen döntsön a gyakorlati képzés folytatásának módjáról, részleteiről. Alapelvnek tekintjük, hogy ha lehetséges, akkor a tanuló a duális képzőnél folytassa a gyakorlatát – amennyiben az lehetséges, akkor a hagyományos formában, a biztonsági előírások szigorú betartásával, amennyiben ez nem, akkor digitális munkarendben, mint a járvány terjedésének megakadályozására szolgáló legbiztosabb oktatási forma.

Az összefüggő nyári gyakorlattal kapcsolatban az iskolák számára nincs olyan minisztériumi vagy egyéb jogszabályi rendelkezés, ami kötelezővé tenné, hogy az adott veszélyhelyzetben a duális képzőhelyektől átvegyék ennek a lebonyolítását. Így ezen gyakorlattípus megszervezésére vagy elhalasztására ugyanazok a szabályok és javaslatok vonatkoznak, mint általában a tanulószerződéses gyakorlati képzésre.

Fontos kiemelnünk ugyanakkor, hogy a halasztás csak olyan mértékben történjen, hogy a tanulónak legyen esélye az összefüggő nyári gyakorlat esetleg mulasztott részének pótlására még a következő tanév kezdetéig.

Érdemes megfelelő odafigyeléssel megegyezni a képzés kezdetének dátumáról. Ugyanis ha pl. júniusban hatályba léptetik a felek a tanulószerződést, miközben az első, ténylegesen teljesített gyakorlati képzési nap csak a következő hónapban kerül megtartásra, akkor a júniusi tanulói pénzbeli juttatást a duális képzőnek saját forrásból kell fedeznie, mert erre a hónapra normatívára nem jogosult, a juttatást viszont fizetnie kell. Tehát a képzés kezdetének azt a dátumot javasoljuk feltüntetni, ami a ténylegesen megvalósuló képzés tervezett első napja.

A halasztott gyakorlat pótlására 2020. augusztus 31-ig lesz lehetőség. A pótlás lehetséges módozatai – amennyiben nem változnak a veszélyhelyzetre kiadott kormányzati rendelkezések: hagyományos, duális képző által digitális munkarendben, iskola által a tanuló átvételét követően.

A témával kapcsolatban további részletek:

https://www.tanuloszerzodes.hu/koronavirus

Forrás: MKIK tájékoztatás 2020. 04. 17.

Share This