Mesterré váltak

2021.12.06 | Hírek, Hajdú-Bihar, Kamara, Szakképzés

A Hajdú-Bihar Megyei Kereskedelmi és Iparkamaránál 27 szakember tett sikeres mestervizsgát 2021-ben, autószerelő, fodrász, hegesztő és villanyszerelő szakmában.

A Hajdú-Bihar Megyei Kereskedelmi és Iparkamara december 6-án, hétfőn rendezte meg debreceni székházában a 2021. évi Mesterlevél átadó ünnepséget. Hagyományainknak megfelelően ünnepélyes keretek között adtuk át a mesterleveleket, amelyek szakmai elismerést jelentenek és feljogosítják a mestereket arra, hogy szaktudásukat továbbadva tanítsák és neveljék a jövő nemzedék szakembereit.

Miklóssy Ferenc, a HBKIK elnöke ünnepi beszédében köszöntette a megjelent mesterjelölteket, kiemelve, hogy jelentős szakmai ismeretről, hozzáértésről tettek tanúbizonyságot. Felidézte beszédében, hogy – az értelmező sztár szerint – mester megnevezéssel azt a személyt illetik, aki bizonyos szakma tekintetében „különös ügyességgel, gyakorlati könnyedséggel bír”. Régen, a céhek idejében a közösség elismert tagjának, a település kitüntetett polgárának számított, aki magas szakmai és etikai színvonalon gyakorolta választott szakmáját. Ugyan napjainkban a digitalizáció térnyerésével új, gyorsan változó körülmények között kell helyt állnia mindenkinek, mégis, a szakmájukat magas színvonalon művelő mesterekre mindig szükség lesz – mutatott rá a megyei Kamara elnöke.

Pajna Zoltán, a Hajdú-Bihar Megyei Közgyűlés elnöke ünnepi beszédében szintén arra helyezte a hangsúlyt, hogy a mesterek kimagasló teljesítményt nyújtanak számos szakterületen, ugyanakkor a folyamatos fejlődés, a folyton változó feltételekhez való alkalmazkodás elengedhetetlen ahhoz, hogy hosszú távon is sikeresek legyenek. A szívvel-lélekkel végzett munka örömet hoz művelőjének, és az is fontos, hogy aki más szakterületeken kimagaslót alkotó emberek teljesítményét is képesek legyünk elismerni, megbecsülni – tette hozzá a megyei Közgyűlés elnöke.

Ezt követően a mesterré vált szakemberek letették esküjüket és átvették a díszes mesterlevelüket. A járványügyi korlátozások miatt a 27 mestercímet szerzett szakemberből 16 fő tudott személyesen megjelenni az ünnepségen.

A minőségi szakképzés és mesterképzés a magyar gazdaság stratégiai érdeke. A gazdasági szempontokon túl a mesterképzésre kiemelten szükség van, hiszen a szakképzésben résztvevő tanulók minőségi gyakorlati oktatásának személyi feltétele ezekkel a mester végzettségű szakemberekkel biztosított. A mesterképzések és a vizsgáztatás a vonatkozó jogszabály szerint az iparkamarák feladata, amelyet országosan kiemelt ügyként kezelnek. A mestervizsga célja, hogy a szakemberek számára biztosítsa a szakmai fejlődést és a szakma művelésének magas szintű elismerését, ezzel a szakmai megbecsülés és bizalom garanciáját megteremtse. Ezen túlmenően egyes – például az autószerelő – szakmák önálló gyakorlásához nélkülözhetetlen a mesterlevél.

Az ünnepélyes eseményt a Csokonai Színház művészeinek prózai és zenés előadásai színesítették.

Fotó: Czeglédi Zsolt

Share This