Átadták a Hajdú-Bihar megyei Prima Díjakat Debrecenben

2021.11.22 | Hírek, Hajdú-Bihar

A megye kiválóságait részesítették a magas presztízsű díjban a Kölcsey Központban.

A Prima Primissima Díj sikere a vállalkozói szféra figyelmét is felhívta az elismerés fontosságára: a vállalkozók legjava hamar felismerte a díj értékeit, így 2005-től a Prima Primissima területi Prima díjakkal egészült ki.

Alig hat év alatt az összes megye – Hajdú-Bihar 2007-ben – csatlakozott, így mára az ország egész területén önálló elismerésben részesülhetnek a szellemi élet, a kultúra, a tudomány, a művészet és a sport megyei legjobbjai.

Ők azok, akik közelről figyelhető, megismerhető példaképeivé válhatnak szűkebb hazájuk közösségének. A megyei Prima díjak rendszerének célja, hogy megőrizze a magyar értelmiség és szellem helyi eredményeit, erősítve a kisebb társadalmi egységek összetartozását, elősegítve fejlődésüket. Az évenként odaítélt megyei Prima díjat megyénként hárman nyerhetik el.

Idén a „magyar tudomány” kategóriában Csanádi Zoltán, a „magyar oktatás” kategóriában kategóriában Bartha Elek, a „magyar építészet” kategóriában Bordás Péter kapta a területi Prima díjat. A kuratórium döntése alapján különdíjban részesült Csiki Zoltán.

Csanádi Zoltán tanulmányait a Szent-Györgyi Albert Orvostudományi Egyetemen végezte, ahol 1984-ben orvosdoktorrá avatták. Belgyógyászatból és kardiológiából szerzett szakorvosi képesítést. 1992-95 között Kanadában (London, Ontario és Toronto) dolgozott, kezdetben kutatóként, majd a betegellátásban részt vevő orvosként klinikai szívelektrofiziológiát, a szívritmuszavarok kezelésének új, katéteres és eszközös lehetőségeit tanulta. Hazajövetelét követően 1995 őszétől a Szegedi Tudományegyetem II. számú Belgyógyászati és Kardiológiai Klinikáján létrehozta a Klinikai Szívelektrofiziológiai Laboratóriumot és meghonosította a katéterablációs és implantálhatóelektrofiziológiai eszközös terápiát. 2004-től a Debreceni Egyetem Kardiológiai Intézetében dolgozik, ahol szintén elindította a korszerű szívritmuszavar diagnosztikát és terápiát. 2017-től a Klinika igazgatója. Mindkét egyetemi centrumban műhelyteremtő tevékenységet végzett, számos fiatal orvost tanított az új módszerekre. Az ország több klinikáján és kardiológiai centrumában végzett bemutató műtéteket és segítette az aritmia műtétek beindítását, külföldön 11 országban végzett meghívás alapján beavatkozásokat bemutató, oktató célzattal. Témavezetésével eddig 5 tanítványa védte meg PhD tézisét, jelenleg is 6 fiatal kutat. A Magyar Kardiológusok Társasága Elnökségének 17 éve tagja, jelenleg a Társaság elnöke. A ritmuszavarok újszerű eszközös kezelésének hazai elterjesztésében és oktatásában végzett több évtizedes klinikusi és egyetemi oktatói valamint tudományos tevékenységét ez év júniusában a hazai egészségügyben adható legmagasabb kitüntetéssel, a Semmelweis Ignác-díjjal ismerték el.

Bartha Elek egyetemi tanár, a Debreceni Egyetem oktatási rektorhelyettese, etnográfus, folklorista, valláskutató, a Magyar Tudományos Akadémia doktora. Debrecenben, a Kossuth Lajos Tudományegyetemen néprajz szakon folytatott tanulmányai után szerzett diplomát okleveles etnográfusként 1980-ban. 1983-ban ugyanitt doktorált, 1999-ben habilitált. 1990-ben védte meg kandidátusi disszertációját a folklorisztika szakterületén, 2002-ben pedig vallásantropológiai tárgyú akadémiai doktori értekezését. Tudományos és tanári pályája kezdettől fogva Debrecenhez, a Debreceni Egyetemhez (korábban Kossuth Lajos Tudományegyetem) kötődik, ahol több mint négy évtizede tanít és tölt be egyetemi és kari vezetői tisztségeket. Két évtizeden át vezette az egyetem Néprajzi Tanszékét, volt a Bölcsészettudományi Kar dékánja, oktatási dékánhelyettese, 2010 és 2012 között a DE Tudományegyetemi Karok tudományos elnökhelyettese. 2013-óta a DE oktatási rektorhelyetteseként irányítja az egyetem oktatási ügyeit, szolgálva ezzel a régió diplomás szakemberekkel való ellátását, tanári utánpótlásának képzését. Tudományos pályája során a folklorisztika, a néphitkutatás és a vallásosság kutatása területén ért el nemzetközi szinten is elismert eredményeket. Hosszú évtizedek óta kiemelkedő szerepet tölt be a Kárpát medence és Debrecen térsége szakrális kultúrájának feltárásában és értékeinek megőrzésében. Publikációinak száma meghaladja a háromszázat. Tudományos közéleti tevékenysége során többek közt több mint egy évtizeden át volt a magyar néprajz vezető folyóirata, az Ethnographia szerkesztője, a Magyar Vallástudományi Társaság alelnöke, a Magyar Tudományos Akadémia Néprajztudományi Bizottságának elnöke. 2004-ben a finnországi Kalevalaseura – finn tudományos társaság – külföldi tiszteletbeli tagjává választotta, 1989-ben megkapta a néprajztudomány Jankó János díját, 2021-ben a Magyar Néprajzi Társaság Györffy István-díját. 2014-ben Debrecen Város Csokonai-díjban részesítette, 2021-ben Pro Urbe-díjat kapott, 2021-ben oktatói, vezetői, nemzetközi tudományos és tudományos közéleti munkájának elismeréseként megkapta a Magyar Érdemrend Tisztikeresztjét.

Bordás Péter a 2006-ban létrejött BORD Építész Stúdió alapítója és vezetője. Tanulmányait a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Építészmérnöki Karán végezte. Nagy tapasztalata van kiemelten komplex feladatok kreatív megoldásában. Számos hazai és nemzetközi tervpályázaton nyert elismerést.
Munkáit az egyetemes magyar kortárs építészet meghatározó alkotásai között tartják számon. 2012-ben, a Backstage Architecture, a Korda Filmpark látogatóközpontjának épületével, 57 ország legígéretesebb fiatal építészei közé választotta. 2014-ben a Nagyerdei Stadion épületéért Csonka Pál emlékéremmel tüntették ki, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) pedig Építőipari Menedzsment Mesterdíjjal ismerte el kiemelkedő szerepét a projekt sikerében. Budapest és Debrecen után 2017-ben Zürichben is irodát nyitott. Debrecenben a Bem Park, a Nagyerdei Stadion, a Nagyerdei Szabadtéri Színpad, a Nagyerdei Strand, a Dóczy Park, a Forest Offices és a Nemzetközi Iskola Pallagon mind a BORD Építész Stúdió alkotásai. Ezekből is jól látszik, hogy Bordás Péter számára kiemelten fontos számára a természet védelme és az épített környezet minősége. Hisz abban, hogy a harmonikus környezet megnyugtat, alkotásra ösztönöz, valamint segíti az emberi kapcsolatok alakulását és jelentősen hozzájárul egy önmagért és a világért felelős emberi közösség alakulásához. Kedveli az extrém kihívásokat, fiatalon BMX-versenyző volt. Azóta is szeret sportolni, kerékpározik, snowboardozik és vitorlázik. Tiszteli a természetet, mely megnyugtatja és inspirálja. Hobbija a festés.

Csiki Zoltán általános orvosi diplomáját 1988-ban szerezte meg a Marosvásárhelyi Orvostudományi Egyetemen. Budapesten 1993-ban a Belgyógyász szakorvosi diplomáját, 1995-ben a Klinikai farmakológus szakorvosi diplomáját, 1997-ben a Gasztroenterológus szakorvosi diplomáját kapta meg, majd 2001-ben Klinikai Immunológia és Allergológia területen diplomázott le. 2011-ben Okleveles Táplálkozástudományi Szakember végzettséget szerzett Debrecenben, majd 2020-ban Okleveles Egészségügyi Menedzser lett. Rendkívül gazdag szakmai pályafutását Debrecenben a következő tevékenységi körök jellemzik: Belgyógyászat – Immunológia – Gasztroenterológia -Angiológia – Klinikai farmakológia – Táplálkozástudomány- GCP-ICH, harmonizáció-K+F az Egészségügyben -Bioetika­ Minőségbiztosítás az Egészségügyben – Geriátria. A klinikára történt felvétele óta részt vesz a gasztroenterológiai munkacsoport működésében, a betegellátás mellett a fiatal orvosok szakirányú továbbképzése is feladata. A Raynaud szakrendelés vezetőjeként Kelet-Magyarország angio-immunológiai gondozásában vesz részt, kapcsolatot keresve a mikrocirkulációs eltérések különböző betegségekben észlelt megjelenési formái között. PhD kutatási témája a bőr és a gasztrointesztinális nyálkahártya mikrocirkulációjának vizsgálata (gyulladásos bélbetegségek colitis ulcerosa és Crohn betegség) labormódszerekkel, kapillár mikroszkópiával, laser doppler flowmetriával és izotópos perfúziós scintigraphiaval. Tagja az Európai Közösség BIOMED kutatási programja keretében müködő “Laser doppler for microcirculation monitoring” teamnek. A Gasztroenterológia – Táplálkozástudományi érdeklődése keretében Okleveles Táplálkozástudományi Szakemberként célja a DE Agrárcentrummal szoros kooperáció kialakítása, a funkcionális élelmiszerek kifejlesztése, a mesterkurzuson oktatás és PhD hallgató képzés. Anyagcsere Tanszék vezetésével párhuzamosan megszervezte a dietetikai oktatást, és vizsgálja az autoimmun, egyéb krónikus betegségek és táplálkozás kölcsönhatásait. Kiemelt célja az MTA Doktora cím megszerzése. Táplálkozás tudomány keretében folytatva az eddigi innovációt, új funkcionális élelmiszerek pl. fekete fokhagyma kifejlesztésén dolgozik.

Forrás: dehir.hu

Share This