Nyílt tudomány, az új szemléletmód

2021.10.25 | Hírek, Egyéb kategória, Gazdaság

Az Open Science a tudományos kommunikáció olyan átláthatóságon és együttműködésen alapuló, a legújabb digitális és technológiai fejlesztéseket alkalmazó innovatív gyakorlata, amelyben a kutatási módszerek, adatok, eredmények és jegyzetek szabadon hozzáférhetők, újra felhasználhatók és reprodukálhatók. A nyílt tudomány lehetővé teszi a nyitott szemléletmód elsajátítását a tudomány világának minden szereplője számára, a verseny mellett az együttműködésre helyezve a hangsúlyt, és erősítve a civil társadalom tudományba vetett bizalmát.

A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) kezdeményezésére a magyar tudományos élet jelentős szervezetei és intézményei ez év tavaszán szakértői testületet hoztak létre. A testület megfogalmazta azt az állásfoglalást, amely válaszként a tudományos világban jelenleg zajló paradigmaváltásra, felhívja a hazai tudományos közösség figyelmét az új szemléletmód fontosságára és időszerűségére. A tanácsadó testület tagja volt a Doktoranduszok Országos Szövetsége, az Egyetemi Könyvtárigazgatók Kollégiuma, az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat, az Innovációs és Technológiai Minisztérium, a Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség, a Magyar Felsőoktatási Akkreditációs Bizottság, a Magyar Rektori Konferencia, a Nemzeti Kutatási Infrastruktúra Bizottság, az MTA Könyvtár és Információs Központ, az Országos Doktori Tanács és az Országos Tudományos Diákköri Tanács.

Az állásfoglalást Gulyás Tibor, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) helyettes államtitkára jelentette be október 18-án az NKFIH rendezvényén. Mint elmondta, az Open Science nemzetközi mozgalom, amely ma már az életünk része, és amelyhez az állásfoglalás közzétételével Magyarország is csatlakozik.

A nyílt tudomány alapelvei segítenek a szakpolitikai célok eléréséhez, hiszen a gazdaság és a társadalom közös érdeke, hogy a kutatások a mindennapi életünket könnyítő megoldásokat alapozzanak meg.

Alapvető pilléreit tekintve az Open Science ökoszisztéma nyolc pontban foglalható össze: nyílt hozzáférés biztosítása a kutatási eredményekhez, FAIR (Findable, Accessible, Interoperable, Reusable) és CARE (Collective benefit, Authority to control, Responsibility, Ethics) szemléletű kutatásiadat-kezelés, kutatási integritás, tudományos autonómia, új generációs tudományértékelési rendszer kialakítása, új típusú ösztönzők létrehozása, nemzetközi együttműködési hálózatok, a közösségi tudomány támogatása, oktatás és képzés. Gulyás Tibor hangsúlyozta: az állásfoglalás közzététele egyben felhívás is a tudományos élet szereplői számára, hogy csatlakozzanak a mozgalomhoz.

Az NHKIF részéről Dr. Szabó István tudományos és nemzetközi elnökhelyettes elmondta: az állásfoglalás a nyílt tudományt egyfajta magyar szemüvegen keresztül értelmezi, azaz, hogy miként tudják működésükben hasznosítani a kutatással foglalkozó hazai szervezetek. Az NKFIH is ezen szervezetek sorába illeszkedik mint kutatásfinanszírozó, olyan motivációs intézkedések bevezetésével, amelyek reményeik szerint segítik a nyílt tudomány minél széles körűbb megismertetését.

A most közzétett állásfoglalás kapcsolódik a nemzetközi tudománypolitikai szervezetek ajánlásaihoz, az Európai Unió vonatkozó célkitűzéseihez, valamint összefoglalja az Open Science azon alapelveit és tevékenységi területeit, amelyek legjobban szolgálják a magyar tudomány érdekeit és fejlődését.

Forrás: www.vg.hu

Share This