Hajdúböszörmény, a „mikrocégek” városa

2024.03.04 | Hírek, Hajdú-Bihar, Kamara, Területi szervezetek

Vidéki vállalkozói fórumon gyűltek össze a térség vállalkozói a Hajdú-Bihar Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara (HBKIK) Hajdúböszörményi Területi Szervezete meghívására, hogy fehér asztal mellett vitassák meg az elmúlt egy év, illetve a lassan mögöttünk hagyott 4 éves kamarai ciklus eredményeit, tapasztalatait. Kathiné Juhász Ildikó területi elnök eredményesnek ítélte a kamarai szervezetük munkáját és ezt az állítását számokkal is alátámasztotta.

Segítség helyben

„A mi irodánkhoz 2 ezer 200 vállalkozás tartozik, akik szinte valamennyi kamarai szolgáltatáshoz hozzájutnak itt helyben nálunk. A Széchenyi Kártya Program 2007 óta 16,5 milliárd forinttal segítette a böszörményi vállalkozások fejlődését. Tavaly 1,2 milliárd forint volt a város iparűzésiadó-bevétele, idén a terv 1,8 milliárd forint, ami jól mutatja a vállalkozásaink súlyát, a foglalkoztatásban betöltött meghatározó szerepét” – fogalmazott.

Fontos az önszerveződés

Miklóssy Ferenc, a HBKIK elnöke arról beszélt, hogy fontos az egyes településeken végzett önszerveződő kamarai munka, hiszen a kamara célja az, hogy helybe vigye a segítséget, ezáltal is lehetőséget teremtve a személyes találkozásra és tapasztalatcserére. „Nehéz éveken vagyunk túl (gazdasági válság, COVID), de az idén már van remény némi gazdasági növekedésre. Várhatóan jönnek az európai uniós források, az energia ára is beállt egy bizonyos szintre, és arról se feledkezzünk meg, hogy a legolcsóbb fejlesztési forrást (éppen a Széchenyi Kártya Program keretében) továbbra is a Kamaránk kínálja a magyar vállalkozóknak. Persze, ezen a téren is nélkülözhetetlen a partnerség, hiszen úszni csak azt lehet megtanítani, aki hajlandó a vízbe ugrani.”

Kevesebb csalárdság

Dr. Spander Zsolt, a NAV vármegyei igazgatója azzal kezdte előadását, hogy a NAV összesen mintegy 1250-féle feladatot lát el, ami nem lehetne sikeres az adózók partnersége nélkül. „Miért a mikro-, kis- és középvállalkozások járása a hajdúböszörményi járás? A TOP100 cég közül csupán négy van a hajdúböszörményi járásban bejegyezve, miközben a kkv-szektor „viszi a hátán” a helyi gazdaságot. Ezt támasztja alá az is, hogy akár járulékban, akár áfában, akár szja-ban bevétel-növekedés volt tapasztalható, vagyis a helyben előállított hozzáadott érték javarészt Hajdúböszörményben és térségében maradt. Az adózói létszám a járásban viszonylag állandónak mondható, és jó hír, hogy itt a csalárd adózói magatartás aránya elmarad az átlagostól. Az értékesítés és a foglalkoztatás terén is dobogós az Önök járása a vármegyében. A gazdasági mikroklíma itt eltér ugyan a megyében szokványostól (Hajdúböszörmény a mikrocégek városa), az adózás előtti eredményük viszont évről-évre tekintélyes mértékben nő… – mondta az adóhivatali vezető.

A szakmai előadásokat követően került sor az Év Üzlete 2023 díj átadására. A HBKIK Hajdúböszörményi Területi Szervezete 2019-ben hagyományteremtő szándékkal alapította meg az „Év Üzlete díjat”. A díjjal azoknak a helyi vállalkozásoknak a munkáját ismerik el, akik színvonalas szolgáltatásukkal, egyéni fejlődésükkel méltán képviselik szakmájukat, színesítik Hajdúböszörmény város vállalkozói rétegét, kiváló ügyfélkiszolgálásukkal, termékpalettájukkal segítséget nyújtanak a helyi vásárlóknak a mindennapokban. 2023-ban a díjat a hajdúböszörményi Margaréta Kertészet tulajdonosai, Kiss Csaba és felesége vehették át Máté Sándortól, a HBKIK alelnökétől és az előző évi díjazottól, Kovács Tibortól, a Komfort-Szerelvény Kft. ügyvezetőjétől.

Petneházi Attila

Share This