Két új alapot indított az EU

2020.07.10 | Hírek, Gazdaság, Nemzetközi hírek, Pályázatfigyelés

Az Innovációs Alap és a Modernizációs Alap az alacsony szén-dioxid-kibocsátású technológiákat és az energiaszektor modernizációját támogatja.

Több mint 50 hazai energetikai és ipari szolgáltató, illetve az Európai Bizottság képviselőinek részvételével online tájékoztató napot tartott az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM), amelyen bemutatták a zöldgazdaság-fejlesztést uniós forrásokból támogató Innovációs Alapot és Modernizációs Alapot. Magyarország klímavédelmi céljai a koronavírus-járvány ellenére változatlanok, a gazdaság és a munkahelyek védelme mellett is. Továbbra is cél, hogy Magyarország 2050-re klímasemleges, széndioxid-kibocsátásmentes legyen.

Kaderják Péter, az ITM energia- és klímapolitikáért felelős államtitkára az eseményen ismertette az aktuális hazai, uniós és nemzetközi klímapolitikai célkitűzéseket, valamint az új finanszírozási eszközök nyújtotta lehetőségeket. Kiemelte, hogy az Innovációs Alap forrásaira az energiaigényes iparágakban innovatív, alacsony szén-dioxid-kibocsátású technológiákat és folyamatokat tartalmazó projektjavaslatokkal, a szén-dioxid-intenzív termékeket helyettesítő termékekkel, szén-dioxid leválasztást és felhasználást, valamint szén-dioxid leválasztást és tárolást megvalósító projekttel, valamint innovatív megújuló energiaforrások alkalmazásával és energiatárolást megvalósító projektekkel lehet pályázni.

Az Európai Bizottság által meghirdetett Innovációs Alap 2020 és 2030 között várhatóan összesen 10 milliárd eurós keretösszeggel, 60%-os támogatási intenzitással, vissza nem térítendő támogatások formájában kívánja támogatni az innovatív, alacsony szén-dioxid-kibocsátású technológiák első nagyméretű demonstrációs projektjeit. A cél az, hogy ezek a demonstrációs fázisból piacképes technológiává válhassanak.

Az első felhívást 2020. július 3-án hirdette meg az Európai Unió 1 milliárd eurós kerettel, amelyre 2020. október végéig lehet jelentkezni 7,5 millió euró feletti projektekkel. A kis léptékű (7,5 millió euró alatti) projektek az év végén megjelenő felhívásra nyújthatók be. Az eredményhirdetése 2021. második felében várható, a felhívás ezen a linken elérhető el.

A másik fontos pénzügyi forrás a Modernizációs Alap, amelyet az EU Kibocsátás-kereskedelmi rendszeréből finanszíroznak oly módon, hogy elárverezik az összes kibocsátási egység 2 százalékát –hívta fel a résztvevők figyelmét Kaderják Péter.

A Modernizációs Alap célja az energiahatékonyság előmozdítása, valamint az energiaszektor modernizációja az Európai Unió 10 keleti tagállamában. Az alap leginkább olyan beruházásokhoz fog támogatást nyújtani, amelyek célja a megújuló energiaforrások felhasználásával történő energiatermelés vagy -felhasználás, az energiahatékonyság növelése, az energiatárolás javítása, valamint az energiahálózatok modernizálása. Így a szilárd fosszilis tüzelőanyagot felhasználó energiaprojekteket nem lehet majd az alapból támogatni. Az első pályázati felhívás meghirdetése 2021-ben várható.

Forrás: ITM Kommunikáció

Share This