„Mesterségü(n)k címere…

2023.12.06 | Hírek, Hajdú-Bihar, Kamara, Szakképzés

MagyarFaluProgram

A HBKIK hagyományainak megfelelően idén is ünnepélyes keretek között adták át a mesterleveleket, amelyek szakmai elismerést jelentenek és feljogosítják a mestereket arra, hogy szaktudásukat továbbadva tanítsák és neveljék a jövő nemzedék szakembereit.

Stratégiai érdek

2023-ban a Hajdú-Bihar Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamaránál 38 fő tett sikeres mestervizsgát, autószerelő, cukrász, fodrász, speciális lábápoló és szakács szakmában. A mesterré vált szakemberek december 6-án, szerdán tették le esküjüket és vették át díszes mesterlevelüket a Kamara székházában. A rendezvényen elhangzott, hogy a minőségi szakképzés és mesterképzés a magyar gazdaság stratégiai érdeke. A gazdasági szempontokon túl a mesterképzésre kiemelten szükség van, hiszen a szakképzésben résztvevő tanulók minőségi gyakorlati oktatásának személyi feltétele ezekkel a mester végzettségű szakemberekkel biztosított. A mesterképzések és a vizsgáztatás a vonatkozó jogszabály szerint a területi iparkamarák feladata, amelyet országosan kiemelt ügyként kezelnek. A mestervizsga célja, hogy a szakemberek számára biztosítsa a szakmai fejlődést és a szakma művelésének magas szintű elismerését, ezzel a szakmai megbecsülés és bizalom garanciáját megteremtse. Ezen túlmenően egyes – például az autószerelő – szakmák önálló gyakorlásához nélkülözhetetlen a mesterlevél.

Céhes örökség

Miklóssy Ferenc, a HBKIK elnöke ünnepi köszöntőjében hangsúlyozta, hogy a mestervizsgáztatás még a céhes világ öröksége, és egyben kötelesség is, amit a Kamara a mai napig örömmel és felelősségtudattal végez. „A szakmának, a mesterembernek mindig óriási presztízse volt, az inasok és a legények leginkább arra vágytak, hogy majdan ők is a szakmájuk mestereivé válnak. Ehhez kötelező volt a külföldi gyakorlatszerzés, az így szerzett tudást aztán hazaértük után a szigorú hazai ítészek előtt is be kellett bizonyítaniuk. Idén nálunk 38-an tettek le az asztalra olyan mesterművet, mellyel érdemessé váltak a mesteri cím viselésére. Legyenek büszkék az eddigi teljesítményükre, és ne feledjék, hogy a megszerzett tudásukat minden nappal gyarapítani kell ahhoz, hogy a legjobbak között tartósan megvethessék a lábukat. Ebben partnerük lesz a Kamara” – fogalmazott az elnök.

Nem kidobott pénz

Dunai Péter, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara főtitkára azt emelte ki, hogy a tudásba fektetett idő mindig megtérül. „A mesterlevél az Önök szakmájában a diploma. Szokták mondani, hogy egy jó szakma felér egy diplomával; hát még, ha valaki mesteri szinten űzi. A minőségi szakképzés megteremtése elképzelhetetlen a mesteremberek közbenjárása nélkül, ez tehát közös felelősségünk. Olyan struktúrában kell kialakítani és működtetni a szakképzés rendszerét, amely megfelel a munkaerőpiac igényeinek. A szakmai versenyeken az első eredmények már látszanak, köszönhetően a kamara és a kormányzat évtizedes stratégiai partnerségének. Egy biztos: versenyképes nemzetgazdaság nem képzelhető el kiművelt emberfők nélkül…” – jelentette ki az MKIK főtitkára.

Véleményformálók

Tasi Sándor, a Hajdú-Bihar Vármegyei Közgyűlés alelnöke kiemelte, hogy a megyei területfejlesztési stratégia egyik létfontosságú eleme a humánerőforrás fejlesztése, azaz, az ott élők oktatása és képzése. – Azt a tudást, amivel mi rendelkezünk ezen a téren (a vármegye mind a 82 településére rálátásunk van), szívesen közkincsé tesszük, a közös siker reményében. Mi, politikusok véleményformálókként tekintünk Önökre, és adunk is a véleményükre” – mondta az alelnök.

A köszöntőket rövid ünnepi műsor követte, majd a mesterek fogadalomtételére és a mesterlevelek átadására került sor.

Petneházi Attila

Share This