Pályázati lehetőségek és foglalkoztatási támogatások: online fórum a Kamarában

2021.12.10 | Hírek, Gazdaság, Kamara, Pályázatok

IMG 9818

A kkv-k modern üzleti és termelési kihívásokhoz való alkalmazkodását segítő fejlesztések támogatása a leghátrányosabb régiókban (GINOP PLUSZ-1.2.3-21), valamint a foglalkoztatáshoz kapcsolódó aktuális támogatások volt a témája annak az online pályázati fórumnak, amit a HBKIK a Széchenyi Programirodával és a megyei kormányhivatal foglalkoztatási főosztályával szervezett december 9-én. Élénk érdeklődés kísérte a fórumot, több mint 250 vállalkozó regisztrált az eseményre.

100 százalék előleg

A GINOP PLUSZ-1.2.3-21 program kapcsán Buzás László, a Széchenyi Programiroda Nonprofit Kft. térségi vezető tanácsadója emlékeztetett, hogy nemrég fejeződött be a társadalmi egyeztetés, és hamarosan várható a pályázati kiírás megjelenése. „Ebben a programban 100 százalékos előleg illeti meg a nyertes pályázót (rögtön a támogatói okirat aláírását követően), a támogatás intenzitás 70 százalék (kell hozzá 30 százalék önerő). Két év alatt kell megvalósítani a tevékenységet. A vállalkozás méretétől függően 10 milliótól 150 millió forintig lehet a támogatást igénybe venni. A támogatás összege nem haladhatja meg a vállalkozás nettó árbevételének a kétszeresét. Feltételesen visszatérítendő támogatásról van szó, hiszen csak bizonyos feltételek teljesülése esetén nem kell a teljes összeget visszafizetni. Az elszámolható költség maximuma létszámkorláthoz kötött. Jogosultak igénybe venni a támogatást mikro-, kis- és középvállalkozások (akik nem tartoznak a KATA hatálya alá), kettős könyvvitelt vezető gazdasági társaságok, egyéni cégek, lezárt üzleti évvel rendelkezők, legalább három főt foglalkoztató vállalkozások. Támogatható tevékenységek: eszközbeszerzés, építés-bővítés, tanácsadás, képzések, megújuló energia, IT-fejlesztés. 55 pont felett kell teljesíteni ahhoz, hogy támogatható legyen a pályázat. Köztartozása nem lehet a pályázó vállalkozásnak. A megvalósítás helye is jelentős súllyal esik latba a pályázat elbírálásakor. Az úgynevezett eredményességi mérés paramétereit a pályázati kiírás ugyancsak tartalmazza” – hangzott el.

Elérhető programok

Ménes Mihály, a megyei kormányhivatal osztályvezetője a foglalkoztatáshoz kapcsolódó aktuális támogatásokról beszélt. „A vállalkozások munkaerő-támogatása az egyik legnépszerűbb program; havonta mintegy 400 kérelem érkezik be hozzánk. A támogatási időszak 6 hónap, tovább-foglalkoztatási kötelezettség nélkül, mértéke pedig a bruttó bér és a szochó 50 százaléka, de maximum 100 ezer forint. A célcsoportokat a kiírás pontosan nevesíti. A következő a munkatapasztalat-szerzést elősegítő támogatás. Ennek három formája ismert: alacsony iskolai végzettségűek foglalkoztatása, fiatal szakképzettek foglalkoztatása, hátrányos helyzetűek foglalkoztatása. Ezek a programok nem zárják ki egymást. Mindhárom elérhető jelenleg is. A következő a munkaerő-fejlesztést támogató program; ennek célja, hogy munkahelyi képzésekkel növeljük a vállalatok termelékenységét, kapacitását. 70 milliárd forintnyi forrás van rá országosan.

Az európai uniós támogatások mellett nemzeti támogatások is pályázhatók. Ilyen a tartósan állást keresők komplex elhelyezkedési támogatása; erre a munkaadó és az álláskereső együtt pályázhat, ugyanis mindkettőt támogatja a program. Ide tartozik még a lakhatási- és az útiköltség-támogatás, melyek azonban kizárják egymást” – fogalmazott a szakember.

Petneházi Attila

Share This