Díjaztuk a zöld irodalmi pályázatra beérkezett alkotásokat

2022.06.08 | Hírek, Környezet, Társadalmi felelősségvállalás

adok

Kamaránk 2022. márciusában „ZIP – Zöld Irodalmi Pályázat” címmel környezetvédelmi témájú irodalmi pályázatot hirdetett 6–18 éves tanulók számára, vers, mese és novella kategóriában.

A beérkezett pályázatok nyertesei:

VERS KATEGÓRIÁBAN:

Cseresznye Flóra

Fürjész Zsófia

Makó Szimonetta

Smidróczky Nóra

Szentmiklósi Vanda

MESE KATEGÓRIÁBAN:

Kertész Marietta

Kovács Bálint Máté

Marosi Zsuzsanna

Mucsina-Hudák Mária

Tóth Andrea

Varga Eszter

NOVELLA KATEGÓRIÁBAN:

Bostyán Zsófia

Németh Liza Szófia

A nyertesek teljesítményük elismeréseként különböző „zöld” intézményekbe szóló belépőjegyeket, elismerő oklevelet kaptak a Kamarától, valamint tiszteletpéldányokat a kiválasztott pályamunkákból összeállított egyedi, kereskedelmi forgalomba nem kerülő, az Alföldi Nyomda által kivitelezett Zöld sorok című kiadványból, melynek elektronikus változata itt érhető el:

Zöld sorok – versek, mesék, novellák

PDF MEGTEKINTÉSE

Gratulálunk a nyerteseknek!

Az irodalmi pályázat háttere:

A HBKIK társadalmi felelősségvállalási tevékenysége részeként csatlakozott még 2019-ben a Jane Goodall Intézet „Passzold vissza, Tesó!” elnevezésű kampányához, amely a használt telefonok visszagyűjtését majd újrahasznosítását, ezáltal a környezet védelmét és a fenntarthatóság támogatását szolgálja. Idén, a kampányhoz kapcsolódóan a Kamara „ZIP – Zöld Irodalmi Pályázat” címmel hirdette meg környezetvédelmi témájú irodalmi pályázatát 6–18 éves tanulók számára, vers mese és novella kategóriában.

Az irodalmi pályázat fókuszában a mobiltelefonok gyártásához szükséges alapanyagok bányászata által okozott környezeti és szociális problémák álltak. A bányászat gyakran súlyos környezetrombolással jár (esőerdők irtása, orvvadászat, növény- és állatfajok, köztük főemlősök és emberszabású majmok pusztítása, gyermekmunka). Az emberek túlságosan gyakran cserélik le a mobiljukat (túlfogyasztás), ezzel generálva még több mobilkészülék gyártását. (2025-re az előrejelzések szerint 8,3 milliárdra nő a lakosság száma, és 5,9 milliárdra a mobiltelefon-előfizetők száma. Jelenleg a telefonok 7%-a kerül csak újrahasznosításra.) Az irodalmi alkotásban a pályázónak ezt a problémát, ÉS a probléma megoldásának, kezelésének lehetséges módjait, megvalósítható példáit kellett bemutatnia, pozitív történeteken keresztül. A témához további háttérismeretek találhatók a Jane Goodall Intézet weboldalán.

 

A Jane Goodall Intézet, a KÖVET Egyesület, az Afrikáért Alapítvány és a Védegylet Egyesület közös „Passzold vissza, Tesó!”  kampányával kapcsolatos hasznos információk, a csatlakozással kapcsolatos tudnivalók a KÖVET Egyesület weboldalán érhetők el.

Kamaránk a „Passzold vissza, Tesó!” kampány keretében a megyében 6 állandó gyűjtőpontot működtet. Folyamatosan fogadjuk a működésképtelen mobilokat!

Share This