A gyártók fizessék meg!

Hírek, Gazdaság, Hajdú-Bihar, Kamara, Területi szervezetek

NAV

Az elmúlt év július 1-jén lépett hatályba Magyarországon az ipari hulladékkezelési folyamatokat jelentős mértékben megváltoztató kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer (EPR). A Hajdú-Bihar Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara a Nemzetgazdasági Minisztérium támogatásával vidéki (Debrecenen kívüli székhellyel rendelkező) mikro-, kis-, és középvállalkozások részére fórumsorozatot szervez, melynek első állomásán, 2024. április 22-én Hajdúböszörményben Varga István szakértő tartott részletes előadást „EPR és termékdíj-aktualitások” címmel.

A MOHU feladata

Az Európai Unió hulladékpolitikájának alapvetése, hogy az egyes termékek életciklusa végén szükséges hulladékkezelési (újra-használat, hasznosítás, ártalmatlanítás) költségeit a gyártók, termelők fizessék meg. Ezt hívják kiterjesztett gyártói felelősségnek (angolul: extended producers responsibility – EPR). Ennek megfelelően 2023. július 1-jétől a Magyar Állam felelősségi körébe került a hazai hulladékgazdálkodási rendszer, a tényleges végrehajtás pedig egy pályázaton kiválasztott koncesszor, a MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. (MOHU Zrt.) útján valósul meg.

El kell számolni

Varga István termékdíj- és EPR-szakértő elmondta, hogy az állam felelősségi körébe tartozó hulladékgazdálkodással kapcsolatos feladatok a következők: a hulladék átvétele, gyűjtése, elszállítása, előkezelése, kereskedelme és kezelésre történő átadása. A feladat ellátását a gyártók az EPR-díj fizetésével finanszírozzák. Az EPR-rendszer mellett egyes csomagolások (üveg, alumínium italtartók, stb.) esetében megjelenik a kötelező visszaváltási díj, illetve a visszaváltási rendszer és annak beruházási, és üzemeltetési költségeihez való hozzájárulás is, amely ugyancsak a gyártókat terheli. Az EU szabályozás határozottan rögzíti, hogy a gyártók által fizetett EPR-díj és a visszaváltási rendszer kialakításának, üzemeltetésének díja egyetlen anyagáram esetében sem lehet nagyobb, mint az (ésszerű nyereséget is tartalmazó) indokolt költség mértéke. Az EU szabályozás azt is rögzíti, hogy tilos a keresztfinanszírozás, tehát az intézményi résztevékenység keretében beszedett EPR és visszaváltási rendszer üzemeltetési díjból nem lehet a közszolgáltatás esetleges veszteségét finanszírozni. Továbbá nyilvánosan el kell számolni a gyártók által befizetett EPR visszaváltási rendszer üzemeltetési díjjal is.

A szakértő részletesen bemutatta az EPR és a termékdíj rendszerének közös pontjait és különbözőségeit, gyakorlati példákkal illusztrálva. Az előadást követő konzultáció keretében a résztvevők feltehették a mindennapi gyakorlatukból származó kérdéseiket, melyekre szakavatott választ kaptak.

Április 23-án Hajdúszoboszlón és Püspökladányban folytatódik a fórumsorozat, melynek május 6-i, berettyóújfalui záró rendezvényére még lehet regisztrálni, IDE kattintva.

 

Petneházi Attila

Share This