Tavaszi Passzold vissza, tesó kampány: június 15-ig meghosszabbítva

2023.05.24 | Hírek, Kamara, Környezet

adozas

A tanév végével összhangban meghosszabbítják a „Passzold Vissza, Tesó!”  használt mobiltelefon visszagyűjtő kampány 2023-as tavaszi szakaszát: június 15. az új határidő. Az országos programot 5 évvel ezelőtt hirdette meg a Jane Goodall Intézet, a KÖVET Egyesület, az Afrikáért Alapítvány és a Védegylet. 

A kampány sikere töretlen, 2018 óta több mint 1000 gyűjtőpont létesült országszerte, és már 6 tonna használt mobil sikerült összegyűjteni! Az együttműködő szervezetek célja a kampánnyal, hogy minél több adatmentes, már nem használható mobilkészüléket, GPS-t vagy táblagépet és ezekhez használt töltőket vegyenek át adományként, elősegítve ezzel a körforgásos gazdaságot, és segítve ezáltal a kongói főemlősök élőhelyének megmentését és a helyi közösségek életét. A használt készülékek kincset rejtenek, többek között 17 féle fémet lehet visszanyerni belőlük, például aranyat, ezüstöt, palládiumot, rezet. A mobiltelefonok előállításához szükséges nyersanyagok, például a koltán bányászata Afrikában veszélyeztetett fajok (pl. gorillák, bonobók és csimpánzok) élőhelyét, fennmaradását és a helyi közösségek érdekeit fenyegetik. Ezt a folyamatot szeretnénk megfékezni, ha ugyanis a használt mobiltelefonokban található fémek újrahasznosítása nagyobb mennyiségben valósul meg, akkor az előállításukhoz szükséges ércek bányászata várhatóan csökkenni fog, illetve a kampány segít tudatosítani a mobilokban rejlő értékeket.

Hogyan és hova kell leadni az összegyűjtött készülékeket?

A kampányban résztvevő szervezetek, intézmények, magánszemélyek a következő módon juttathatják el a használt készülékeket, az INNEN letölthető szállítólevél kíséretében, melyet ki kell tölteni, és a csomagba helyezni, vagy azzal együtt leadni a megadott helyszíneken.

  1. Budapest területén lévő szervezet, vállalat, intézmény nagyobb – 15 kg vagy azt meghaladó – mennyiség esetén jelezze az Inter-Metal Recycling Kft.-nak az elektro@intermetal.hu e-mail címen igényét a mobilok elszállítására. (Amennyiben saját erőből is meg tudják oldani az elszállítást, az 5. pontban leírtak szerint adható le a gyűjtött mennyiség). Az e-mailben meg kell adni a visszagyűjtő cég, szervezet, intézmény nevét, címét, a visszagyűjtő pont címét, a kapcsolattartó nevét, e-mail címét és telefonszámát, valamint a doboz, dobozok méreteit és súlyát.
  2. A kampányban részt vevő többi, kisebb mennyiséggel rendelkező vállalat, nonprofit szervezet, magánszemély postai úton, vagy futárcég segítségével továbbíthatja az Inter-Metal Recycling Kft. részére az átvett készülékeket.  A csomagra kérjük, írja rá, hogy „Passzold Vissza Tesó!”. Cím: 1211 Budapest, Budafoki út 5-7. A címzéshez szükséges egyéb adatok: Tihanyi Ervin +36304885899, E-mail: elektro@intermetal.hu
  3. Lehetőség van még FoxPost szolgáltatást is igénybe venni, ekkor a Budapest, Csepel Pláza, Budapest 1211, II. Rákóczi Ferenc utca 154-170. címre kell feladni, és megjelölni címzettként Tihanyi Ervint, és az elektro@intermetal.hu e-mail címet, és a +36-30-4885899 telefonszámot kell megadni, hogy a címzett kapjon értesítést a csomag érkezéséről.
  4. Személyesen is le lehet adni a készülékeket:
    • a Jane Goodall Intézet irodájában a 1026 Bp. Szilágyi Erzsébet fasor 41. szám alatt, előre egyeztetett időpontban. Kádár András – mobil@janegoodall.hu, +36-30-724-0274
    • az Inter-Metal Recycling Kft. telephelyeinek egyikén. A telephelycímek a honlapjukon találhatók: https://intermetal.hu/telephelyek
    • a Mizaru Mambou kávézóban (Budapest 1067, Eötvös u 10.) minden nap 10-19 óra között.
  5. Lehetőség van a kampánypartner, a NoWaste Kft. szolgáltatását is igénybevenni, ami a használt, de még más által használható mobilkészülékeket, laptopokat, tableteket veszi át, javítja meg, újítja fel, amivel az újrahasználatot segíti. Elérhetőségeik: Szabó Anna – anna.szabo@nowaste.hu – +36706748467. További információ erről az új, a Passzold TOVÁBB Tesó! elnevezésű kampányról ITT található, illetve a mobil@janegoodall.hu e-mail címen kérhető. 

FONTOS: az összegyűlt mennyiséget (hány db vagy kg telefon gyűlt össze ebben az időszakban) meg kell küldeni a mobil@janegoodall.hu e-mail címre is, hogy összesíteni tudják az adatokat, és az eredményekből meg tudják állapítani, hogy ki nyerte meg a fődíjat, a Csimpánz Örökbefogadást, és a többi nyeremény, különdíj is gazdára találhasson.

Azok a vállalkozások, szervezetek, magánszemélyek, akik felelős, környezettudatos módon kívánnak cselekedni, a kampányidőszaktól függetlenül, ügyfélfogadási időben bedobhatják a HBKIK ügyfélszolgálatain elhelyezett gyűjtőládákba a használhatatlanná vált mobilkészülékeket.

A HBKIK társadalmi felelősségvállalási tevékenysége részeként csatlakozott még 2019-ben a Jane Goodall Intézet „PASSZOLD VISSZA TESÓ!” elnevezésű kampányához, amely a használt telefonok visszagyűjtését majd újrahasznosítását, ezáltal a környezet védelmét és a fenntarthatóság támogatását szolgálja. Kamaránk az együttműködés keretében a megyében 6 gyűjtőpontot alakított ki.

Háttér információ: A kisméretű elektronikai eszközöket (az EEE/WEEE –ket) a legnehezebb visszagyűjteni, de pont ezért mindent meg kell tenni és felhívni a társadalom, a lakosság figyelmét a problémára és a megoldásra. Az ilyen kampányok segítik elő, hogy tudatosabban éljenek, vásároljanak az emberek. A szemléletformálás mellett az ENSZ 17 fenntarthatósági céljai közül legalább négynek az elérését is elősegíti a kampány. A négy SDG cél: 9. Ipar, innováció és infrastruktúra, 12. Felelős fogyasztás és termelés, 15. Szárazföldi ökoszisztémák védelme és 17. Partnerség a célok eléréséért. (részletes alcélok a lenti mellékletben olvashatók) A visszagyűjtött készülékek újrahasznosításáról az Inter-Metal Recycling Kft. gondoskodik.

 

További információ:

Kádár András, főtitkár, Jane Goodall Intézet, +36 30 724 0274, mobil@janegoodall.hu

www.janegoodall.hu / akadar@janegoodall.hu

Gáspár Zita, projektasszisztens, KÖVET Egyesület, +36 20 315 2271

www.kovet.hu / gaspar@kovet.hu

A kampány szakmai partnere az EMLA Környezeti Management és Jog Egyesület. www.emla.hu

 

Melléklet:

Az ENSZ 17 fenntarthatósági céljai közül legalább négynek az elérését is elősegíti a kampány. A négy SDG cél: 9. Ipar, innováció és infrastruktúra, 12. Felelős fogyasztás és termelés, 15. Szárazföldi ökoszisztémák védelme és 17. Partnerség a célok eléréséért. Ide vonatkozó alcélok:

9 Ipar, innováció és infrastruktúra
9.4 2030-ra az erőforrások hatékonyabb felhasználása, valamint a tiszta és környezetbarát technológiák és ipari eljárások alkalmazása révén fenntartható szintre fejlesztjük az infrastruktúrát és korszerűsítjük az ipart minden országban, az egyes országok egyedi adottságainak figyelembe vételével.
12 Felelős fogyasztás és termelés
12.1 Végrehajtjuk a Fenntartható fogyasztásra és termelésre vonatkozó tízéves kerettervet, úgy hogy abban minden állam részt vesz, a fejlett államok vállalnak kezdeményező és vezető szerepet, és figyelembe vesszük a fejlődő államok képességeit és fejlettségét.
12.2 2030-ig megvalósítjuk a természeti erőforrásokkal való fenntartható és hatékony gazdálkodást.
12.4 2020-ra elérjük, hogy a vegyszerek és hulladékok egész életciklusuk során való használata és kezelése környezetvédelmi szempontból megfelelően és az elfogadott nemzetközi keretmegállapodásokkal összhangban történjen, és jelentősen csökkentjük azok levegőbe, vízbe és talajba történő kibocsátását, hogy minimalizáljuk az emberi egészségre, illetve a környezetre gyakorolt kedvezőtlen hatásukat.
12.5 2030-ig jelentősen csökkentjük a hulladéktermelést megelőzés, csökkentés, újrahasznosítás és újra használat révén.
15 Szárazföldi ökoszisztémák védelme
15.5 Sürgős és jelentős mértékben beavatkozunk a természetes élőhelye leromlásának csökkentése érdekében, megállítjuk a biológiai sokféleség csökkenését, és 2020-ra megvédjük a veszélyeztetett fajokat, megakadályozzuk kipusztulásukat.
17 Partnerség a célok eléréséért
17.10 Elősegítjük egy a Kereskedelmi Világszervezet alatt működő, mindenkire kiterjedő, szabályszerű, nyílt, minden megkülönböztetéstől mentes, méltányos többoldalú kereskedelmi rendszer működését, többek között a dohai tárgyalási forduló befejezésével.
17.17 Ösztönözzük és elősegítjük a közszféra, köz- és magánszféra, illetve civil társadalom szereplői között a hatékony partnerséget, az ilyen együttműködések tapasztalataira építve, stratégiáikból merítve.
Share This