Változások a bekéltető eljárásban 2024. január 1-től

2024.03.04 | Hírek, Hajdú-Bihar, Kamara

Hotel

A békéltető testületek Magyarországon 1999. január 1-je óta működnek. A fogyasztóvédelemről szóló 1997. évi CLV. törvény számtalan alkalommal módosult, de olyan nagymértékű változások még nem következtek be, mint amilyenek 2024. január 1-től léptek életbe. 

A 2023 évi XX. törvény az elérhetőbb fogyasztóvédelem érdekében szükséges törvények módosításáról azt a célt tűzte ki, hogy a békéltető testületi eljárást kicsit közelebb hozza a megváltozott fogyasztói szokásokhoz, más tekintetben elérhetőbbé tegye a fogyasztók számára, és a békéltetés jogintézményét egy egészen más szintre emelte. A módosítások leginkább a békéltető testület illetékességi rendszerét, az eljárás módját, a vállalkozás kötelezettségeit és a meghozható határozatok jogerejét érintik.

A békéltető testületek illetékessége

Eddig a békéltető testületek illetékessége az őket működtető megyei kereskedelmi és iparkamarák megyei illetékességéhez kapcsolódott. Ez év január 1-től a békéltető testületek illetékessége három megyét ölel át. A Hajdú-Bihar vármegyei Békéltető Testület illetékességi területe Hajdú-Bihar, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Jász-Nagykun-Szolnok vármegyékre terjed ki, a testületet a Hajdú-Bihar vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara működteti. Mindez azt jelenti, hogy a korábban Szabolcs-Szatmár-Bereg és Jász-Nagykun-Szolnok vármegyékben indított és folyamatban levő ügyeket már a Hajdú-Bihar vármegyei Békéltető Testület fogja folytatni, és minden új eljárás az érintett három megyéből a Hajdú-Bihar vármegyei Békéltető Testületnél indítható.

A vállalkozás már nem lehet fogyasztó

A korábbi szabályozás lehetővé tette azt, hogy mikro, – kis – és középvállalkozás, amennyiben szakmai vagy üzleti tevékenységi körén kívül eső célból kötötte a szerződést, békéltető testületi eljárást kezdeményezhetett. Január 1-től ez a lehetőség már nem áll fent, ugyanakkor a társasházak, civil szervezetek, egyházak és lakásszövetkezetek a továbbiakban is kezdeményezhetnek békéltető testületi eljárást, amennyiben a szerződés megkötése nem gazdasági vagy szakmai tevékenységi körükkel kapcsolatos.

Online békéltetés

2024. január 1-től a békéltetés főszabály szerint online történik. Ez egyrészről óriási könnyebbséget jelent azon fogyasztók számára, akik vásárlásaikat már most is az online térben bonyolítják, valamint a legtöbb vállalkozás számára is. Ugyanakkor a fogyasztó – de kizárólag a fogyasztó – továbbra is kérheti, hogy praktikusan a hozzá legközelebb eső megyei jogú városban a békéltető testület az ügyében személyes meghallgatást tartson. A Hajdú-Bihar vármegyei Békéltető Testület illetékességi területén a fogyasztók továbbra is kérhetik, hogy Debrecenben, Nyíregyházán vagy Szolnokon személyesen történjen a békéltető meghallgatás. A vállalkozás együttműködési kötelezettségének ebben az esetben is eleget tud tenni olyan módon, hogy legalább online vesz részt a fogyasztó személyes jelenlétével zajló meghallgatáson.

A vállalkozás együttműködési és tájékoztatási kötelezettsége

A vállalkozás továbbra is együttműködési kötelezettséggel tartozik a békéltető testületi eljárásban, amely egyrészről könnyebbé vált azáltal, hogy a békéltető testületi meghallgatáson online módon is elegendő részt vennie, de persze továbbra is írásbeli választ kell küldenie a békéltető testület megkeresésére.  Emellett a vállalkozás köteles lesz a határozattal jóváhagyott egyezség és a kötelezést tartalmazó határozat végrehajtásáról vagy az ajánlásban foglaltak teljesítéséről értesíteni a békéltető testületet a határozatban szabott határidő lejártát követő 15 napon belül. Fontos megjegyezni, hogy ezeknek az elmaradásáról vagy nem megfelelő teljesítéséről a békéltető testület köteles tájékoztatni az illetékes fogyasztóvédelmi hatóságot, amely fogyasztóvédelmi eljárást indít a vállalkozással szemben. 

Kötelező döntés 200.000 Ft ügyérték alatt

A legfontosabb változás 2024. január 1-től talán az, hogy a békéltető testületek a 200.000 Ft ügyérték alatti ügyekben kötelező döntést hozhatnak. Fontos hangsúlyozni, hogy az egyezséget tartalmazó határozatok és a kötelezést tartalmazó határozatok is végrehajthatóak. A kötelező határozatok esetében a békéltető testület jogosult lesz a fogyasztó oldalán a jogérvényesítéssel kapcsolatban felmerülő igazolt költségek, továbbá a békéltető testület oldalán felmerült költségek eljárási költségként való érvényesítésére, tehát marasztalhatja a vállalkozást az eljárási költségek megfizetésére is a kötelező a határozatok esetében.

Felülvizsgálat, önkorrekció

A békéltető testület határozataival szemben továbbra sincs fellebbezésre lehetőség, viszont ahogyan korábban is a határozattal szemben eljárási hibákra, valamint nem megfelelő jogalkalmazásra hivatkozással felülvizsgálat indítható az illetékes törvényszéken a határozat kézhezvételétől számított 15 napon belül. Ezzel párhuzamosan a békéltető testület a maga által észlelt vagy a vállalkozás által jelzett hibákat (akár jogszabálysértést is) maga is kijavíthatja a bíróság jogerős döntéséig.

A Hajdú-Bihar vármegyei Békéltető Testület változatlan helyen és módon várja a hozzá forduló fogyasztókat és vállalkozásokat immáron három megyére kiterjedően kibővített jogosítványokkal.

Dr. Hajnal Zsolt
elnök

Share This