Belga-magyar lehetőségek tárháza

2024.03.01 | Hírek, Hajdú-Bihar, Kamara

A belga-magyar üzleti, gazdasági kapcsolatok áttekintése, ösztönzése és bővítése volt a témája a Hajdú-Bihar Vármegyei Kereskedelmi és Ipakamara (HBKIK) és a Belga Nagykövetség közös debreceni rendezvényének a Kamara székházában 2024 márciusának első napján.

Van mire építeni

Miklóssy Ferenc, a HBKIK elnöke köszöntőjében úgy fogalmazott, hogy Belgium példa lehet a mi számunkra is, hiszen náluk kevesebb a multinacionális cég, ugyanakkor a hazai kis- és középvállalkozásaik rendkívül versenyképesek. A nemzetgazdaságuk döntően azokra a hazai vállalkozásokra épül, amelyek a kkv-szektorban magas hozzáadott értékkel, versenyképesen, innovatívan, hatékonyan vannak jelen. „A meglévő gazdasági kapcsolataink elmélyítésében és bővítésében a Kamara és a Nagykövetség is aktív szerepet vállal, ezért vagyunk ma itt. Az a cél, hogy akikben megvan az együttműködés szándéka, azokat minden rendelkezésünkre álló eszközzel segítsük. Hiszem, hogy technológiai transzferrel, piaci ismeretek átadásával további sikersztorik megszületésénél bábáskodhatunk” – vetítette előre a felek közös szándékát Miklóssy Ferenc.

Látványos fejlődés

Őexc. Jeroen Vergeylen, a Belga Királyság hazánkba akkreditált nagykövete arról beszélt, hogy néhány hónapon belül másodszor jár Debrecenben, és nagyon nagy hatást gyakorolt rá a város.
– Látványos fejlődés tanúi lehetünk, aminek szerte a világban, így Belgiumban is híre ment. Hasonló országok vagyunk sok tekintetben (méretben, lakosságszámban, gazdasági nyitottságban), ami jó alapot ad az együttműködésünkhöz. Országaink számára létkérdés, hogy miként tudjuk a gazdaságainkat növelni. Mi, belgák nagyon erősek vagyunk például a logisztikai ágazatban, a vegyiparban, a gyógyszeriparban, a biotechnológiában. Debrecen akkor került a látóterünk fókuszába, amikor az egymást követő autóipari beruházásokról hírt kaptunk – fogalmazott elismerően a diplomata.

Potenciális vonzerő

René Branders, a Brabant Wallon Régió Kereskedelmi és Iparkamara elnöke kijelentette, hogy innovációs index tekintetében Belgium Európa 3. leginnovatívabb országa, ennek alapját pedig a kkv-k jelentik, melyek nagyrészt az exporttól függenek. – Olyan ökoszisztémákat dolgoztunk ki, amelyek segítségével a kisvállalkozásaink képesek voltak úgynevezett „réspiacokra” betörni. Európa közepén potenciális vonzerőt jelentünk sok ország befektetői számára, és itt nemcsak a multikra gondolok. Fontos az egyetemeinkkel kialakított számos vállalati kapcsolat, azon belül is jelentős súllyal esik latba a tehetséggondozás. Ez utóbbi terén a Debreceni Egyetem jó példaként áll előttünk. Fokozott figyelmet fordítunk a mesterséges intelligenciára, ezen a téren Belgium rendkívüli erőfeszítéseket tesz – emelt ki néhány prioritást a kamarai vezető.

A rendezvényen Hajdú-Bihar mellett Wallónia és Flandria gazdasága is bemutatkozott, csakúgy, mint az antwerpeni kikötő, valamint a meghívott debreceni vállalkozások vezetői.

Petneházi Attila

A „Hungarian Consortium for Enterprise Europe Network” c. projekt megvalósulását a Miniszterelnökség Területfejlesztési Parlamenti Államtitkársága támogatta.

Share This