Végéhez érkezett a Passzold vissza, tesó kampány: több mint 6 tonna mobil gyűlt össze

2023.06.20 | Hírek, Kamara, Környezet

adozas

2023. június 16-ával lezárult a működésképtelen mobiltelefonok visszagyűjtését és újrahasznosítását célzó országos program, melyet 2018-ban indított el a Jane Goodall Intézet, a KÖVET Egyesület, az Afrikáért Alapítvány és a Védegylet. A program 5 éve alatt több mint 1111 gyűjtőpont jött létre, és az ott dolgozó közösségek összefogásával 2022-ig 6 tonna mobiltelefont sikerült visszagyűjteni! A 2023. évi gyűjtés eredményének összesítése folyamatban van, a kampány lezárását követően frissítjük cikkünket.

A kampány célja az volt, hogy az együttműködő szerevzetek, gyűjtőpontok minél több adatmentes, már nem használható mobilkészüléket, GPS-t vagy táblagépet és ezekhez használt töltőket vegyenek át adományként, elősegítve ezzel a körforgásos gazdaságot, és segítve ezáltal a kongói főemlősök élőhelyének megmentését és a helyi közösségek életét. A használt készülékek kincset rejtenek, többek között 17 féle fémet lehet visszanyerni belőlük, például aranyat, ezüstöt, palládiumot, rezet. A mobiltelefonok előállításához szükséges nyersanyagok, például a koltán bányászata Afrikában veszélyeztetett fajok (pl. gorillák, bonobók és csimpánzok) élőhelyét, fennmaradását és a helyi közösségek érdekeit fenyegetik. A kampánnyal ezt a folyamatot akarták megfékzeni, ha ugyanis a használt mobiltelefonokban található fémek újrahasznosítása nagyobb mennyiségben valósul meg, akkor az előállításukhoz szükséges ércek bányászata várhatóan csökkenni fog, illetve a kampány segített tudatosítani a mobilokban rejlő értékeket.

A visszagyűjtött készülékek alapanyagai visszakerültek a körforgásos gazdaságba, hozzájárulva ezzel a gorillák, csimpánzok és bonobók természetes élőhelyeinek védelméhez, a bányászati tevékenységek és az ehhez kapcsolódó gyermekmunka visszaszorításához.

A visszagyűjtött és leadott telefonokért kapott adományösszeget ugandai kikötő-, és iskolahajó építési projekt elindítására tudta fordítani az Intézet. Így a magyar közösségek közvetetten segíteni tudták egy másik földrészen élő közösség tagjait. A projektről részletes beszámoló ITT olvasható.

A HBKIK társadalmi felelősségvállalási tevékenysége részeként csatlakozott még 2019-ben a Jane Goodall Intézet „PASSZOLD VISSZA TESÓ!” elnevezésű kampányához. Kamaránk az együttműködés keretében a megyében 6 gyűjtőpontot alakított ki. Mivel a program véget ért, így a kamarai gyűjtőpontokat is be kellett zárnunk.

A hulladékok kezelését, begyűjtését 2023. július 01-jétől a MOHU, a MOL-csoport tagja veszi át, akikkel a Jane Goodall Intézet és partnerszervezetei megkezték az egyeztetéseket a program folytatásáról. Bízunk benne, hogy – más formában, más feltételekkel, de – folytatódik majd a kampány, melyhez Kamaránk ismét csatlakozhat.

Háttér információ: A kisméretű elektronikai eszközöket (az EEE/WEEE –ket) a legnehezebb visszagyűjteni, de pont ezért mindent meg kell tenni és felhívni a társadalom, a lakosság figyelmét a problémára és a megoldásra. Az ilyen kampányok segítik elő, hogy tudatosabban éljenek, vásároljanak az emberek. A szemléletformálás mellett az ENSZ 17 fenntarthatósági céljai közül legalább négynek az elérését is elősegíti a kampány. A négy SDG cél: 9. Ipar, innováció és infrastruktúra, 12. Felelős fogyasztás és termelés, 15. Szárazföldi ökoszisztémák védelme és 17. Partnerség a célok eléréséért. (részletes alcélok a lenti mellékletben olvashatók).

Melléklet:

Az ENSZ 17 fenntarthatósági céljai közül legalább négynek az elérését is elősegítette a kampány. A négy SDG cél: 9. Ipar, innováció és infrastruktúra, 12. Felelős fogyasztás és termelés, 15. Szárazföldi ökoszisztémák védelme és 17. Partnerség a célok eléréséért. Ide vonatkozó alcélok:

9 Ipar, innováció és infrastruktúra
9.4 2030-ra az erőforrások hatékonyabb felhasználása, valamint a tiszta és környezetbarát technológiák és ipari eljárások alkalmazása révén fenntartható szintre fejlesztjük az infrastruktúrát és korszerűsítjük az ipart minden országban, az egyes országok egyedi adottságainak figyelembe vételével.
12 Felelős fogyasztás és termelés
12.1 Végrehajtjuk a Fenntartható fogyasztásra és termelésre vonatkozó tízéves kerettervet, úgy hogy abban minden állam részt vesz, a fejlett államok vállalnak kezdeményező és vezető szerepet, és figyelembe vesszük a fejlődő államok képességeit és fejlettségét.
12.2 2030-ig megvalósítjuk a természeti erőforrásokkal való fenntartható és hatékony gazdálkodást.
12.4 2020-ra elérjük, hogy a vegyszerek és hulladékok egész életciklusuk során való használata és kezelése környezetvédelmi szempontból megfelelően és az elfogadott nemzetközi keretmegállapodásokkal összhangban történjen, és jelentősen csökkentjük azok levegőbe, vízbe és talajba történő kibocsátását, hogy minimalizáljuk az emberi egészségre, illetve a környezetre gyakorolt kedvezőtlen hatásukat.
12.5 2030-ig jelentősen csökkentjük a hulladéktermelést megelőzés, csökkentés, újrahasznosítás és újra használat révén.
15 Szárazföldi ökoszisztémák védelme
15.5 Sürgős és jelentős mértékben beavatkozunk a természetes élőhelye leromlásának csökkentése érdekében, megállítjuk a biológiai sokféleség csökkenését, és 2020-ra megvédjük a veszélyeztetett fajokat, megakadályozzuk kipusztulásukat.
17 Partnerség a célok eléréséért
17.10 Elősegítjük egy a Kereskedelmi Világszervezet alatt működő, mindenkire kiterjedő, szabályszerű, nyílt, minden megkülönböztetéstől mentes, méltányos többoldalú kereskedelmi rendszer működését, többek között a dohai tárgyalási forduló befejezésével.
17.17 Ösztönözzük és elősegítjük a közszféra, köz- és magánszféra, illetve civil társadalom szereplői között a hatékony partnerséget, az ilyen együttműködések tapasztalataira építve, stratégiáikból merítve.
Share This