Velünk a vállalkozásodért a Kamarában

2024.04.17 | Hírek, Gazdaság, Kamara

fiatalok

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara és a KAVOSZ Zrt. a Nemzetgazdasági Minisztérium támogatásával Velünk a vállalkozásodért – amit a jövőről tudni érdemes címmel vállalkozásfejlesztési konferenciasorozatot indított, melynek első állomása az április 17-én, a Hajdú-Bihar Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamarában megtartott teltházas rendezvény volt. A 10 állomásból álló konferenciasorozat célja az eddiginél is szorosabb együttműködés kialakítása a vállalkozásokkal, mindennapi tevékenységük szerves támogatása révén.

Az elmúlt évek nehéz eseményei meghatározó változásokat idézetek elő a gazdaság működésében. Főként a kkv-szektor szereplői esetében múlik sok azon, hogy megismerve a gyengeségeket és veszélyeket, megfelelő folyamatok mentén előnnyé tudják-e kovácsolni azokat. Az új kihívások olyan vállalkozói kört követelnek, amely ellenálló, rugalmas, nyitott az újdonságokra és alkalmazkodik a változó kihívásokhoz.

Miklóssy Ferenc, a Hajdú-Bihar Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke köszöntőjében hangsúlyozta: üzenetértéke van annak, hogy az országos roadshow nyitánya éppen Debrecenben van, hiszen ami az utóbbi években a cívisvárosban és környékén gazdaságfejlesztés terén történik, az egészen példamutató folyamat. „Bízunk benne, hogy a mai konferencián elhangzottak iránytűként szolgálnak a megújuláshoz, a termelékenység és a hatékonyság fokozásához, az export növeléséhez, ezáltal pedig a piaci érvényesüléshez. Hiszen a jövő gazdaságának magas műszaki színvonalú, versenyképes tudáson alapuló, minél nagyobb hazai hozzáadott értéket előállító vállalkozásokra van szüksége” – mondta.

Dr. Papp László, Debrecen polgármestere köszöntőjében kiemelte: Debrecen ma nem tartana ott, ahol tart, ha tíz évvel ezelőtt nem állítják a városfejlesztés fókuszába a gazdaságfejlesztést. Ennek hatására többszörösére nőtt a város gazdasága, számos nagyvállalati beruházás érkezett ide, a következő időszakban pedig a hangsúly áttevődik a kis- és középvállalkozások fejlesztésére, főként a versenyképesség és az innováció terén – erről beszélt Papp László polgármester az iparkamarai fórumon. – Hogy kivegyük a nagy tortából azt a szeletet, ami jár ennek a szektornak, ahhoz nagyon nagy szükség van a fejlődésre. Ezért a város, a szakmai szervezetek, a kamara, a VOSZ és a tudományos háttér, az oktatási háttér, az egyetem, a szakképzés, mindenki egy célt szolgál, egy célért dolgozik: hogy ez a város, ez a régió sikeres legyen – hangsúlyozta a polgármester.

Dr. Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke nyitóelőadásában elismeréssel szólt a vármegyénkben folyó kamarai munkáról. „Hogyan tudunk a vállalkozásoknak segíteni? A napokban kezdeményeztük az adórendszer finomhangolását a Pénzügyminisztériumnál, helybe visszük az üzleti információkat az arra fogékony vállalkozóknak, 22 éve működtetjük a Széchenyi Kártya Programot – volt olyan év, amikor 2000 milliárd forintot tudtunk így kihelyezni rekord alacsony kamatok mellett–, továbbá a kamarának kulcsszerepe van abban, hogy sokat fehéredett a magyar gazdaság, és még sorolhatnánk. Elmondta, fontos, hogy a hazai vállalkozások megalkossák jövőképüket, építsék kapcsolataikat, tartsanak lépést a technológia és a digitalizáció fejlődésével. Fontos a költségek racionalizálása és a humánerőforrásfejlesztés is. Az iparkamara országos elnöke elmondta, a következő időszak kihívásait a mesterséges intelligencia alkalmazása, az adatvezérelt döntéshozatal, a vállalati együttműködések fejlesztése és a vállalati kultúra működtetése jelentik.

A kkv-k számára elérhető szolgáltatásokat és finanszírozási lehetőségeket vitatták meg a döntéshozói kerekasztal beszélgetésen, melyen Krisán László, a KAVOSZ Zrt. vezérigazgatója mellett Dunai Péter, az MKIK főtitkára, Barabás Tamás, a VOSZ társelnöke, Szabados Richárd, az MGFÜ, ügyvezetője és Szabó István Attila, a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. elnök-vezérigazgatója vett részt.

Krisán László a Széchenyi Kártya Programról szóló előadásában rámutatott arra, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások megkerülhetetlen szektort képviselnek, a GDP jelentős részéhez járulnak hozzá és a munkavállalók jelentős részét foglalkoztatják. Ezért nagyon fontos, hogy a vállalkozásfejlesztéssel foglalkozó szervezetek pontosan tudják, hogy mire is van szüksége ennek a szektornak. Hangsúlyozta, hogy a Széchenyi Kártya Program komoly tőkeerőt jelent a piacon. Az elmúlt 20 év alatt 12 ezer milliárd forint áramlott a programon keresztül a gazdaságba. Tavaly előtt 3000 milliárd forint értékű hitelt igényeltek a vállalkozások, és ebből 1800 milliárd értékben született hitelszerződés. Mintegy 80 ezer vállalkozás igényelt támogatást és 54 ezer céggel sikerült szerződést aláírni. Csak Hajdú-Bihar vármegyében 100 milliárd forint értékben valósult meg hitelkihelyezés – mondta Krisán László. Előadásában végül kiemelte, hogy a következő időszakban egyre nagyobb szerepe lesz a zöldhiteleknek, illetve összegezte, hogy milyen Széchenyi Kártya konstrukciók érhetők el a vállalkozások számára.

Dr. Tóth Róbert Phd., a KAVOSZ E-Green Zrt. vezérigazgatója előadásában kiemelte, hogy a vállalat küldetésének egyik alapvető eleme a fenntartható világ felé történő átmenet megkönnyítése a kkv-k számára hathatós, gyakorlatias üzleti támogatás nyújtásával.

Az újabb kerekasztal-beszélgetésen Gonda Bence, a SZTFH stratégiai elnökhelyettese, Timku Szabolcs, a Proworx Digital Ltd. ügyvezető igazgatója, valamint az Ernst & Young Magyarország részéről Lukács Ákos, klímaváltozási és fenntarthatósági szolgáltatások partner járta körül az ESG, illetve a ESG-re való felkészülés témáját. Az ESG az a keretrendszer, amelynek segítségével mérhetővé és értékelhetővé válik egy szervezet fenntarthatósági tevékenysége a környezeti, társadalmi és vállalatirányítási dimenziók mentén. Az ESG-stratégiát követő pénzügyi szakemberek már a fenntarthatósági szempontok alapján rangsorolják a cégeket, és ez alapján hozzák meg befektetési döntéseiket. Nem pusztán egy felkapott trendről van tehát szó, hanem a finanszírozók és a szabályozók által egyre inkább megkövetelt hozzáállásról.

A mesterséges intelligencia (MI) kkv-k hatékonyságnövelésében betöltött szerepéről Jakab Roland, a Neumann Nonprofit Közhasznú Kft elnöke beszélt előadásában, míg munkatársai, Dr. Vajda Viktor és Dr. Kása Ferenc az MI kisvállalkozók számára is megvalósítható gyakorlati alkalmazásának lehetőségeire hoztak példákat.

Idén 2,5 százalék, jövőre 4,1 százalék gazdasági növekedés várható – indította előadását Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter. Öt területből négy – a fogyasztás, a beruházások, a munkaerőpiac és a hitelezés helyreállítása – várhatóan megfelelően alakul, az exportaktvitás terén azonban 8%-os csökkenés tapasztalható. Az idei első negyedévben világszerte visszaesett az elektromos autók értékesítése, és ez a magyar gazdaság exportteljesítményén is sajnálatosan megmutatkozott az új gépjárművek, valamint a hozzájuk tartozó akkumulátorok csökkenő eladási darabszámai miatt. Látható, hogy az elektromos járművekre való átállás folyamata világszerte lassul, a németeknél különösen, márpedig Németország jelenti a járműgyártásunk első számú felvevőpiacát. Mindennek az az egyik oka, hogy kevés a töltőhely EU-szerte, ami visszavetette a vásárlási kedvet – mutatott rá Nagy Márton. A nemzetgazdasági miniszter összefoglalta az elmúlt évek hitelprogramjainak részleteit, így az NHP, a Széchenyi Kártya és a Baross Gábor hitelprogramokat, melyek összkihelyezése mintegy 8000 milliárd forintra tehető. Nagy Márton a fórumon arról is beszélt, hogy a kis- és középvállalkozások megerősítésére, beruházásának támogatására ebben az évben a tavalyinál több forrás áll rendelkezésre.

A konferencia Kende-Hofherr Krisztinának, a TMC Group ügyvezetőjének a márkaépítés jelentőségéről tartott érdekfeszítő és szórakoztató előadásával zárult, aki megosztotta gyakorlati tapasztalatait, személyes történeteit is a résztvevőkkel.

 

Petneházi Attila, figyelo.hu, MTI

Share This