22 ezer milliárd forint a tét – Több mint 500 vállalkozó vett részt a Kamara webináriumán

2021.01.29 | Hírek, Gazdaság, Hajdú-Bihar, Kamara

Az Európai Unió 2021-2027 közötti fejlesztési ciklusának pályázatai rövidesen megjelennek. Annak érdekében, hogy a pályázati dömping senkit ne érjen felkészületlenül, a Hajdú-Bihar Megyei Kereskedelmi és Iparkamara a Széchenyi Programiroda szakembereivel karöltve webinárium keretében osztották meg a legfontosabb tudnivalókat a népes (táv)hallgatósággal. A tét hatalmas: 22 ezer milliárd forint!

GINOP után VINOP

Az EU 2021-2027 közötti fejlesztési területekről szóló, valamint a Vállalkozásfejlesztési és Innovációs Operatív Program (VINOP) részleteit taglaló előadásában Dorogi Zoltán, a Széchenyi Programiroda tanácsadója, fejlesztéspolitikai szakértő kijelentette, hogy Magyarország, illetve a mi uniós régiónk fejlettsége nem éri el az EU átlagának a 75 százalékát, ebből következően a kevésbé fejlett régiók közé tartozunk. „A jövőben is lesznek kiemelt céljai a támogatásoknak. Így például a kutatás-fejlesztés és innováció, a kkv-fejlesztés, illetve a hálózatosodás, az energia- és erőforrás-hatékonyság, a hátrányos helyzet felszámolása, a munkanélküliség elleni küzdelem, az esélyegyenlőség, valamint a környezetvédelem és a biodiverzitás. Az uniós átlaghoz képest kevésbé fejlett régiók kapják a felzárkóztatást célzó támogatási összeg 73 (!) százalékát. A fő célkitűzések pedig, amelyekre ez a hatalmas pénzösszeg megy: az intelligens Európa (innováció, digitalizáció, stb.), a zöldebb Európa (energia- és erőforrás-hatékonyság), a jobban összekapcsolódó Európa (szállítás, logisztika), a szociálisabb Európa (foglalkoztatás, oktatás, készségfejlesztés, egészségügy), és a polgáraihoz közelebb álló Európa (település- és városfejlesztési stratégiák). Magyarország a következő hét évben összesen mintegy 22 ezer milliárd forint európai uniós támogatást kap, ennek a 40 százaléka az, ami felzárkóztatásra, kohéziós politikára fordítható” – mondta el Dorogi Zoltán.

Komplex megoldást kínálva

Meleg Attila, a Széchenyi Programiroda térségi vezető tanácsadója a mikro-, kis- és középvállalkozások modern üzleti és termelési kihívásokhoz való alkalmazkodását segítő fejlesztések támogatását célzó, valamint a vállalati kutatásifejlesztési és innovációs tevékenységeket ösztönző VINOP-programok tervezetéről beszélt. „A jövőben egy pályázati konstrukción belül komplexen lehet majd infrastruktúrát fejleszteni, technológiát korszerűsíteni, képzést, tanácsadást igénybe venni. Az előleg 100 százalék, ami ugyan visszatérítendő támogatás, de bizonyos paramétereknek történő megfelelés esetén részben vagy egészben vissza nem térítendő támogatássá alakítható át” – fogalmazott Meleg Attila, akinek a konkrét számadatokkal teletűzdelt előadását (csakúgy, mint a másik két prezentációt) a Kamara a webináriumra előzetesen regisztrált vállalkozóknak online megküldi.

Sikertörténet

A Széchenyi Kártya Program hiteltermékeit Szücsné Banák Krisztina, a HBKIK ügyintézője mutatta be. Mint előadásában elmondta, Hajdú-Biharban ez egy igazi sikertörténet, hiszen Budapest után megyénkben sikerült a legtöbb vállalkozó ügyfelet megnyerni ennek a pénzügyi konstrukciónak. „Jelenleg 7 igényelhető termékünk van, köztük az agrárium szereplőinek kidolgozott termékek is. A siker titka az alacsony (0,1-0,5 százalék közötti) kamatok mellett a rugalmas kamarai és banki ügyintézésben rejlik – tudtuk meg a szakembertől, aki minden vállalkozót arra biztatott, hogy bátran éljenek a hitelfelvétel lehetőségével, amihez a HBKIK aktív segítséget nyújt: a megyében a Kamara ügyintézői 6 helyszínen (Debrecenben és a megye további 5 településén) állnak a vállalkozók szíves rendelkezésére hitelkérelem előkészítésében, formai és kizáró feltételek egy részének ellenőrzésében, valamint a hiteltermékekhez kapcsolódóan szaktanácsadást is nyújtanak.

Petneházi Attila

Képgaléria: Pályázati források 2021-2027 webinárium

 

Fotók: Czirbik Milán, HBKIK

Share This